En Sıcak Konular

Uğur Kurt'u vuran polis hakkında flaş karar!

22 Ekim 2014 16:13 tsi
Okmeydanı cemevi’nde katıldığı bir cenaze sırasında polisin açtığı ateşle öldürülen Uğur Kurt’la ilgili soruşturma tamamlandı.

Savcılık şüpheli polis memuru Sezgin Korkmaz hakkında hakkında ‘taksirle öldürme’ altı yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı.

22 Mayıs tarihinde Gezi olaylarında ölen Berkin Elvan’ı anmak için eylemler düzenlendi. Polis eylemlere sert müdahalede bulundu. Bu kapsamda Okmeydanı’nda polisle gösterilciler arasında çatışma yaşandı.

Akrep olarak adlandırılan polis aracı molotof isabet etti. Aracın içindeki polisler ateş açtı. Bu ateş sırasında Okmeydanı cemevi’nde bir cenaze katılan Uğur Kurt öldü. Yapılan incelememerde Uğur Kurt’u vuran silahın polis memuru Sezgin K. Tarafından kullanıldığı tespit edildi.Sezgin K. Hakkında soruşturma yürütülmesi için savcılık, İstanbul Valiliği’nden izin istedi. Valiliğin polis memuru için soruşturma izni verdi.


İDDİANAME TAMAMLANDI

Savcılığın sourşturmayı tamamlayarak hazırladığı iddianamede tek şüpheli olarak Uğur Kurt’u vuran silahı kullanan polis memuru Sezgin Korkmaz yer aldı. İddianamade Uğur Kurt maktül olarak yer alırken, Kurt ailesi de müşteki oldu. Olay gününün anlatıldığı iddianamede Polis memuru Sezgin Kormaz’ın 21 Ağustos’ta savcılıkta verdiği “Ateş ettiğim esnada civarda sivil kimse görmediğim gibi beni uyaran bana seslenen kimse de olmadı” şeklindeki ifadesi de yer aldı.

KASIT YOK DİKKATSİZLİK VAR

Olayda kasıt olmadığı tespitine veren savcılık, polis memuru hakkında ‘Taksirle öldürme’ (Dikkatsizlik, tedbirsizlik, meslekte acemilik veya düzene, buyruklara ve talimata uymazlıktan doğan, istemeyerek gerçekleştirilen suç) suçundan üç yıldan altı yıla kadar hapis cezası istedi. Savcı Hasan Yılmaz tarafından hazırlanan iddianame onay için başsavcılığa gönderildi. Başsavcılığın onay vermesi halinde iddianame Asliye Ceza Mahkemesine gönderilecek.

Bu haber 296 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,880 µs