En Sıcak Konular

Yeni AB Komisyonu, AP Genel Kurulu'nda güvenoyu aldı

22 Ekim 2014 14:52 tsi
Jean-Claude Juncker başkanlığındaki Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu'nda güvenoyu aldı.Strasbourg'daki oturumda, yeni seçilen AB Komisyonu Başkanı Juncker'ın 28 üyeden oluşan ekibi, bir bütün olarak oylamaya sunuldu. Oylamada 423 kabul, 209 ret oyu kullanılırken, 67 parlamenter çekimser kaldı. Yeni komisyon, Jose Manuel Barroso Komisyonu'ndan görevi 1 Kasım'da devralacak. Juncker'ın komisyonu 5 yıl görev yapacak.

Yeni AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin aynı zamanda AB Komisyonu Başkan Yardımcısı olarak görev yapacağı 28 kişilik komisyonda, 7 başkan yardımcısı olacak.

Hollanda Dışişleri Bakanı Frans Timmermans, kurumlar arası ilişkiler, hukuk devleti ve Temel Haklar Şartı’ndan, Suriye, Irak ve Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki insani sorunlar hakkında farkındalığı artıran AB Komisyonu’nun İnsani Yardım ve Uluslararası İşbirliğinden Sorumlu Üyesi Kristalina Georgieva, bütçe ve insan kaynaklarından, eski Estonya Başbakanı Andrus Ansip, dijital ortak pazardan sorumlu başkan yardımcıları olarak görev yapacak.

Slovenya Başbakanı Alenka Bratusek, enerji birliğinden, eski Letonya Başbakanı Valdis Dombrovskis, avro ve sosyal diyalogdan, eski Finlandiya Başbakanı Jyrki Katainen ise iş, büyüme, yatırım ve rekabetten sorumlu olacak.

AB Komisyonu’ndaki en önemli görevlerden biri olarak görülen “ekonomik işler”, eski Fransa Maliye Bakanı Pierre Moscovici’ye verilmişti. Eski İrlanda Çevre Bakanı Phil Hogan, tarım ve kırsal kalkınma, eski İspanya Tarım Bakanı Miguel Arias Canete, iklim değişikliği ve enerji dosyalarına bakacak.

AB ile Türkiye arasında vize serbestisi sürecinin başlatılmasında çok önemli rol oynayan, AB Komisyonu’nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström, AB-ABD arasında yürütülen serbest ticaret anlaşması pazarlıklarını da kapsayan ticaretten sorumlu isim olarak görev yapacak.

Macaristan Dışişleri Bakanı Tibor Navracsics, eğitim ve kültür, Yunanistan Savunma Bakanı Dimitris Avramopoulos, göç ve içişleri, Danimarka Ekonomi Bakanı Margrethe Vestager, rekabet, Malta Turizm Bakanı Karmenu Vella, çevre, denizcilik ve balıkçılık, Polonya Kalkınma Bakanı Elzbieta Bienkowska, iç pazar ve sanayi dosyasına bakacak.

Mevcut komisyonda tüketici işlerinden sorumlu Hırvat Neven Mimica, uluslararası işbirliği ve kalkınmadan, enerjiden sorumlu Alman Günther Öttinger, dijital ekonomi ve toplum ile kurumlar arası ilişkilerden sorumlu Slovak Maros Sefcovic ise ulaştırma ve uzayla ilgilenecek.

Juncker’in görevlendirmesi çerçevesinde eski Çek Cumhuriyeti Bölgesel Kalkınma Bakanı Vera Jourova, adalet, tüketiciler ve cinsiyet eşitliği, eski Litvanya Sağlık Bakanı Vytenis Andriukaitis, sağlık ve gıda güvenliğinden sorumlu olacak. Eski Lordlar Kamarası Başkanı İngiliz Lord Jonathan Hill ise mali istikrar, mali hizmetler ve sermaye piyasalarından sorumlu isim olacak.

Juncker, Avrupa Parlamentosu üyeleri Belçikalı Marianne Thyssen’i istihdam ve sosyal işler, Rum Christos Stylianides’i insani yardım ve kriz yönetiminden sorumlu olarak görevlendirdi. Portekiz’den Carlos Moedas, araştırma, bilim ve inovasyon, Romanya’dan Corina Cretu’ya ise bölgesel politika dosyaları verildi. 

Bu haber 275 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,845 µs