En Sıcak Konular

Türkiye'de iki deprem arasında çok şey değişti

22 Ekim 2014 12:23 tsi
AFAD'ın raporuna göre, 1999 Marmara depreminde arama kurtarma faaliyetlerine 4,5 saat sonra başlanırken, 2011 Van depreminde bu süre yarım saate indi.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), hazırladığı raporla 1999 Marmara ve 2011 Van depremlerinin ardından yaşananları karşılaştırdı.
 
AFAD, iki depremin ardından yaşananları, arama kurtarma, psikososyal hizmetler, idari yapı gibi birçok açıdan ele alarak, rapor hazırladı.
 
Buna göre, Marmara Depremi'nde arama kurtarma faaliyetlerine 4,5 saat sonra başlanabilirken, Van'da bu süre yarım saate düşürüldü. Marmara Depremi'nin aksine, Van'da sivil toplum kuruluşlarının yoğun katılımı sağlandı.
 
Geniş çapta koordinasyon sıkıntısının yaşandığı Marmara Depremi'nde yabancı ekiplerin birçoğu, planlama yapılmadığından bir süre sonra ülkeyi terk etmek zorunda kaldı. Van'da ise koordinasyon başarısı sağlandı.
 
Yurt genelinde farkındalık yaratıldı
 

Van Depremi'nde, diğer depremin aksine psikososyal destek hizmetleri koordinasyon içinde yürütüldü. Marmara Depremi'nde halkta deprem ve afet konusunda farkındalık eksiklikleri yaşanırken, Van Depremi sonrası yurt genelinde afet konusunda farkındalık yaratıldı.
 
Marmara Depremi sonrası 8 bin 590 afetzede, Van'da ise 27 bin 708 afetzede kamu tesislerine yerleştirildi.
 
Depremden 3 ay sonra afetzedelerin konteynerlerde misafir edildiği Van'ın aksine, Marmara Depremi'nden 1 yıl sonra çadırkentlerde yaşamaya devam edenler oldu. Çadırkentlerde kalan ailelere para ve sıcak yemek yardımı verilirken, prefabriklerde yaşayan ailelere sadece kuru gıda yardımı yapılması buraya geçiş süresini uzattı.
 
Kalıcı konutlarda hız ve eşitlik
 
Marmara Depremi'nin ardından Aralık 2000'de bitirilmesi hedeflenen kalıcı konutların ancak yüzde 33'ü, depremden 2 yıl sonra tamamlandı. Van'da ise depremin 39'uncu gününde temeli atılan kalıcı konutlar, 1 yıl sonra teslim edildi.
 
Kalıcı konutların bir kısmının Başbakanlık Proje Uygulama Birimi, bir kısmının ise Bayındırlık ve İskan Bakanlığı sorumluluğunda inşa edildiği Marmara Depremi'nde koordinasyon sıkıntısı yaşandı ve hak sahiplerine eşit kalitede konut sağlanamadı.
 
Konutların AFAD sorumluluğunda TOKİ tarafından yaptırıldığı Van Depremi'nde ise bu sorunlar yaşanmadı.
 
DASK kuruldu
 
Marmara Depremi'nde Doğal Afet Sigortaları Kurumu ya da benzeri yapı olmadığından sigortalılık konusunda problemler yaşanırken, Van'da DASK tarafından sigortalılara destek sağlandı.
 
Haberleşme sistemi Marmara'da 12, Van'da ise 2 saat sonra normale dönerek, iletişim sağlandı. Van'da, diğer depremden farklı olarak altyapı konusunda da sıkıntı olmadı.

aa


Bu haber 295 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,184 µs