En Sıcak Konular

Yerli sismik ölçüm teknesi inşa edecekler

22 Ekim 2014 11:38 tsi
Anadolu Üniversitesi Yer ve Uzay Bilimleri Enstitüsü, yaklaşık 2,5 milyon liraya mal olacak deniz, göl ve akarsularda kullanılacak sismik ölçüm yapacak yerli tekne inşa edecek.

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Yer ve Uzay Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Berkan Ecevitoğlu, yaptığı açıklamada, Muğla'da 24 Kasım 2012'de 4.4 büyüklüğünde deprem yaşandığını anımsatarak, Muğla'daki Sömbeki Körfezi, Simi Adası civarında depremlerin yaşandığını kaydetti.
 
Bunların takibinde bir gecede 200'ün üzerinde depremin olduğunu ifade eden Ecevitoğlu, şöyle konuştu:
 
"Bu çok nadir bir durum. Bu deprem fırtınasını izlemeye başladım. Bu depremler derinlerde meydana geliyor. 120-150 kilometrelere kadar inebilen depremler yaşanıyor. Depremlerin dağılımına bakınca Sömbeki Körfezi ve Bozburun civarında çembere benzer 16 kilometre çapında bir magma odasının silueti belli oluyor. Bozburun'da araştırma yapabilecek şekilde bir portatif tekne tasarlayacağız. Bu tekneyi nehirlerde ve göllerde de kullanabileceğiz. Bu projeyi kasım ayında başlatacağız. Projemiz yaklaşık 2,5 milyon lira maliyetli. Türkiye'de böyle bir ekipman ilk ve karayollarına da uygun olacak. Bölgelere çok hızlı intikal edeceğiz."
 
Prof. Dr. Ecevitoğlu, tekne sayesinde su tabanı sıcaklığını, gaz örneklerini ölçebileceklerine değinerek, donmuş magmayı alabilecekleri ekipmanları da teknede bulunduracaklarını bildirdi.
 
Teknenin üzerinde uzaktan kumandalı su altı cihazının da bulunacağını anlatan Ecevitoğlu, "Daha hafif sismik ekipmana sahip olacağız. Projemiz üç yıl sürecek. Yapacağımız ekipman, Türkiye'de ilk, dünyada sayılı olacak" dedi.

aa


Bu haber 268 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,183 µs