En Sıcak Konular

Bakan Canikli yanan depoyu inceledi

22 Ekim 2014 11:21 tsi
Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Halkalı Gümrük Sahası'ndaki yangında zayi olan malların vergilerinin geri ödenmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

Bakan Canikli Halkalı Gümrük Müdürlüğü Sahası'na gelerek 13 Nolu antrepoda çıkan yangın sonucu tamamen kullanılamaz hale gelen depoda incelemelerde bulundu.
 
AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Canikli, yangının kontrol altına alınabilmiş olmasının büyük bir başarı olduğunu ifade ederek, "Hepimize geçmiş olsun. Başta itfaiyemiz olmak üzere yangının büyük boyutlara ulaşması engelleyen arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Yangın büyük bir yangın, öncelikle bunun altının çizilmesi gerekiyor. Konum ve alan itibariyle önemli bir yer. Zayi olan mallar itibariyle de önemli bir yer. Tek tesellimiz ölüm hadisesinin olmaması" dedi.
 
Yangın sırasında yurt dışında olduğunu, sabah döndüğü gibi sahaya geldiğini belirten Canikli, şöyle devam etti:
 
"Yangının çıkış sebepleri ile ilgili itfaiye gerekli çalışmaları yapıyor, biz de kendi açımızdan gerekli çalışmalarımızı yapıyoruz. Bunun için 3 müfettiş görevlendirildi. Gerekli çalışmalar cuma gününe kadar tamamlanarak yangının çıkış nedeniyle ilgili detaylı bir rapor hazırlanarak açıklanacak. Burada bulunan malların birçoğunun gümrüklemesi tamamlanmış, vergileri ödenmiş ve iç dolaşıma girmiş olan mallar.
 
Yanarak zayi olan malların toplam değeri yaklaşık 6 milyon dolar. 730 bin dolarlık bir bölümü millileşmiş. Yani gümrüklenmesi tamamlanmamış. Bunların da yaklaşık 571 bin lira vergisi var. Kamuoyunda oluşan sorulara cevap vermek adına şunu söylemek gerekir; Gümrüklemesi yapılan ancak yangında zayi olan malların vergilerinin geri ödenmesi söz konusu değil. Bu yolla alınan vergilerin iadesi hiçbir zaman olamaz. Cuma günü hazırlanacak raporla kamuoyundaki tüm soru işaretlerini de gidereceğiz."
 
Enkaz çalışmaları hakkında da bilgi veren Canikli, yangının çıktığı bölümün Devlet Demir Yollarına ait olan 20 dönümlük alanda yer aldığını, yap-işlet-devret modeliyle yapılmış ve firmalara tahsis edilmiş, işletmesi verilmiş yerler olduğunu anlattı.
 
Bakan Canikli, teknik çalışmalar bittikten sonra, bina enkazının en kısa zamanda kaldırılacağını ve yap-işlet-devret sözleşmesine göre yapılması gerekenlerin yapılacağını belirtti.
 
Gümrük ve yanan depo yetkililerinden de bilgi alan Canikli, daha sonra gümrük sahasından ayrıldı.

aa


Bu haber 294 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,002 µs