En Sıcak Konular

Washington-Ankara hattında kritik görüşme

22 Ekim 2014 09:34 tsi
Washington-Ankara hattında kritik görüşme "Amerika'da söylenenlere göre, Obama'nın bu tavrı üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu tavra aynı yumuşaklıkla cevap vermiş ve somut adımları konuşmaya başlamışlar."

KOBANİ konusunda Türkiye önemli ve sürpriz bir tavır değişikliğine gitti. Tüm dünyayı şaşırtan ve bir o kadar da sevindiren bu ani tavır değişiminin temelinde ne olduğunu anlamak için ABD Başkanı Obama'nın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a açtığı son telefona ve sıcak geçtiği söylenen o konuşmanın içeriğine bakmak lazım.

O telefon konuşmasının içeriği, Beyaz Saray kaynaklarından Amerikan basınının iyi haber alan önde gelen kesimlerine açılmaya başlandı. Bunların hemen hepsini okumaya ve takip etmeye çalışan bir yazar olarak size o telefon konuşmasında neler olduğunu anlatmak istiyorum.

...

Obama, "Kobani konusunda sizin PKK ve PYD ile ilgili kaygılarınızı biliyor ve anlıyoruz. Ama bizim bu aşamadaki tavrımız, sadece bugün karşı karşıya olunan ortak geçici tehditle alakalı güncel bir karardır. Yoksa biz onları terörist olarak görmeyi sürdürüyoruz ve uzun dönemde de tavrımız budur" demiş.

Obama ayrıca Erdoğan'a, bugün IŞİD'in bir zafere ihtiyacı olduğunu ve Kobani'de bunu sağlarlarsa örgütün propagandasının çok güçleneceğini ve çok daha büyüyeceğini söyleyerek, "Bu ikimizin de istediği bir şey olamaz. Bu konuda bir şey yapma gücüne yalnızca Türkiye sahip. Dünyanın gözü Türkiye'nin üzerinde. Gelin bu güncel sorunu çözmek için birlikte çalışalım, birlikte adımlar atalım. Uzun vadeli hedefleri sonra tekrar oturup konuşuruz" diye devam etmiş.

Amerika'da söylenenlere göre, Obama'nın bu tavrı üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu tavra aynı yumuşaklıkla cevap vermiş ve somut adımları konuşmaya başlamışlar. Ben bu telefon konuşmasına çok önem veriyorum. Çünkü Türk-ABD ilişkileri uzunca bir zamandır çok gergindi ve bu gerginliğin bazı kırılmalara yol açacağı da düşünülüyordu. Ancak bu telefon konuşmasından sonra kırılmaların olması imkânsız hale geldiği gibi gerginliklerin de fazla süreceğini sanmıyorum.

...

Telefon konuşmasının içeriği sızdırılırken bu tehdidin de ne olduğu anlatılıyor. Türkiye 3 yıldır Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde geçici üye konumunu almak için New York'ta perde arkasında büyük bir mücadele veriyordu. Bunun oylaması geçtiğimiz hafta içinde yapıldı. Gizli oturumda yapılan bu oylamada Türkiye'nin başvurusunun reddedilmesi kararı çıktı.

Obama'nın telefonunun hemen öncesinde olan bu gelişmede Amerika'nın perde arkasında rol oynadığı belirtiliyor. Amerika o oylama öncesinde Türkiye'nin bu üyeliği almaması için elinden geleni yapmış.

Serdar Turgut / Habertürk (İlgili kısım)Bu haber 1,072 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,964 µs