En Sıcak Konular

Ankara önceden biliyordu

22 Ekim 2014 09:16 tsi
Ankara önceden biliyordu Kobani gerçekleri: 19-20-21 Ekim...

iyibilgi Ankara

ABD’nin Kobani’de IŞİD’e karşı savaşan PYD’ye silah ve mühimmat yardımı yapmasının, “anında müdahale” olarak tanımlanan mecburiyet kısmı, IŞİD’in Kobani’yi ele geçirmesine ramak kalmış olmasıydı. Yani Washington “acilen” yardım etmezse Kobani düşme noktasına gelecekti. Ancak “anında” müdahale “o an” olarak algılanmasın. Çünkü ABD son üç gündür, ayın 18’inden itibaren Türkiye ile beraber Kobani’de gidişin iyi olmadığını görüyordu.

Kabil’den kalkan uçak

Beyaz Saray, Ankara’nın telefonunu çevirmeye hazırlanırken Afganistan’dan Türkiye’ye dönmekte olan Cumhurbaşkanı Erdoğan uçaktaki gazetecilere, “Türkiye’nin PYD’ye silah vermeyeceğini veya oraya asker göndermeyeceği”nin makul gerekçelerini açıklıyordu. Gazeteciler de bu sözleri çalıştıkları basın-yayın organlarına yetiştirmek kaygısındaydı.

“ABD arıyor”…

Cumhurbaşkanı, Türkiye’ye ayak bastıktan sonra kendisine iletilen ilk mesaj, ABD Başkanı’nın aradığı ve görüşmek istediğiydi. Kimi tahminlere göre konuşma, gerekli düzenlemelerin ardından sabaha karşı 01:40 sıralarında gerçekleşti. Barack Obama, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Kobani’ye silah, mühimmat ve sağlık gereçleri atacaklarını, ancak bunun Türkiye’nin hassasiyetlerine dokunulmadan ve ABD politikası değişmeden yapılacağını açıkladı.

Konuyu anlamama yeteneği

Bu gelişme yani, ABD’nin Kobine’ye yardım atması ve Erdoğan’ın uçaktaki sözleri arasında zıtlık arayan haber ve yorumlar basında yer aldı ama çok basit bir soru tamamen görmezden gelinerek! Türkiye, PYD’ye silah veya mühimmat yardımı yaptı mı? Asker gönderdi mi? Hayır. Veya bu sözde zıtlığı parlatanlar, ABD ordusunun Kobani'ye yardım atmasını engelleyebilirler mi? Hayır! 

Bu yanıtın ardından, “ama Peşmerge’ye izin verdi” eleştirisi geldi. Oysa TBMM tezkeresi, Irak anayasasının kurumsal olarak tanıdığı Peşmerge’ye, yani “yabancı askere” imkân veriyor.

Kapı neredeyse açıktı, Obama üstüne geldi

Kaldı ki, bu kısım önemli, işin bu noktaya geleceğini Türkiye hayli önceden fark etmiş ve gelişen durumlara karşı harekât senaryoları hazırlamıştı. Peşmerge işini Ankara günler öncesinden görmüştü ve Cumhurbaşkanı Erdoğan hattın ucunda bekleyen ABD Başkanı’na “alo” demeden saatler ve saatler önce Obama’nın ne söyleyeceğini biliyordu. İşin sırrı da buradaydı. Bunun bir ispatı da, konuşma ile Peşmerge'ye açılan kapı arasındaki sürenin kısalığı. O kadar kısa bir süre ki bu, Ankara'nın hazırlıkları ve hesaplamaları hayli önceden yaptığını gösteriyor.

www.iyibilgi.comBu haber 2,922 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,681 µs