En Sıcak Konular

Putin'den şok Ukrayna teklifi!

22 Ekim 2014 09:09 tsi
Putin'den şok Ukrayna teklifi! Polonya Parlamento Sözcüsü Sikorski, 2008'de Moskova'ya yaptıkları ziyarette Rusya Devlet Başkanı Putin'in kendilerine "Ukrayna'yı birlikte paylaşalım. Batısını siz alın" dediğini söyledi.

Ukrayna'da Moskova yanlısı Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in görevinden alınması ve Rusya'nın Kırım'ı ilhak etmesiyle tırmanan kriz hala sürüyor. Ukrayna ordusu ile Rusya yanlısı ayrılıkçılar, ülkenin doğusundaki birçok bölgede çatışmaya devam ediyor. Krize her ne kadar diplomatik yollarla çözüm bulunmaya çalışılsa da Polonya'dan yükselen bir ses meseleye farklı bir boyut kazandırdı. 2007'den geçen aya kadar Polonya'nın Dışişleri Bakanlığı görevini yürüten ve şimdilerde Parlamento Sözcülüğü yapan Radoslaw Sikorski, ABD'de yayımlanan Politico dergisine konuştu.

"YANLIŞ YORUMLANDI"

Sikorski, 2008 yılında Moskova'ya yaptıkları bir ziyaret sırasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kendilerine "Gelin Ukrayna'yı birlikte paylaşalım" dediğini söyledi. Putin'in bu teklifini Polonya Başbakanı Donald Tusk'a yaptığını belirten Sikorski, "Putin, bizden Ukrayna'nın parçalanma sürecine katılmamızı istemişti. Ancak Başbakan Donald Tusk, konuşulanlar kayıt ediliyor diye hiç cevap vermedi. Polonya'nın böyle bir emeli hiçbir zaman olmadı" dedi. Rusya'nın Ukrayna'yı bağımsız bir devlet olarak görmediğini belirten eski Dışişleri Bakanı ayrıca Putin'in kendilerine "Ukrayna suni bir ülke. Lviv şehri aslında Polonya'ya ait. Polonya'nın batısında 5 bölgeyi siz alın" dediğini belirtti. İkinci Dünya Savaşı'ndan önce bugünkü Ukrayna'nın batısı Polonya'ya aitti. Putin'in de bu sözleriyle geçmişe atıf yaptığı kaydedildi. Polonyalı siyasetçi Sikorski dün ise farklı bir açıklama yaptı. Sikorski, röportajın tamamen gerçekleri yansıtmadığını, sözlerinin yanlış yorumlandığını söyledi. Polonya'dan konu hakkında resmi açıklama yapılmazken Putin'in sözcüsü Dmitry Peskov, röportaj için "saçma" ifadesini kullandı.

Sabah

Bu haber 669 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,805 µs