En Sıcak Konular

Türkiye önemli şeyler yapıyor

22 Ekim 2014 08:13 tsi
Türkiye önemli şeyler yapıyor ABD Dışişleri Sözcü Yardımcısı Harf, "Peşmergelerin Kobani’ye gitmesine izin vermesi, koalisyon güçlerini destekleme çabalarına önemli bir katkı. Türkiye önemli şeyler yapıyor" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Marie Harf, "Türkiye’nin IKBY Peşmergeleri'nin Kobani’ye gitmesine izin vermesi, koalisyonun oradaki güçleri destekleme çabalarına önemli bir katkı. Türkiye oldukça önemli şeyler yapıyor" dedi.
 
Harf'e, günlük basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, "Kobani eğer stratejikse bizim için stratejik. Amerika için stratejik değil" sözlerine ilişkin soru yöneltildi. Bunun üzerine Harf, Erdoğan’ın sözlerini görmediğini ama Cumhurbaşkanı Erdoğan da dahil Türk yetkililerle, IŞİD’le mücadelede genel anlamda ortak amaç ve stratejileri konusunda yakın temasta bulunduklarını kaydetti.
 
Harf, "Türk hükümetine Kobani yakınlarına takviye yapacağımızı söylediğimiz zaman, burasının IŞİD’in artan şekilde silah ve savaşçılarını, paralarını ve kaynaklarını aktardığı çok önemli bir yer olduğuna inandığımız için yaptık. Dolayısıyla, (Kobani’nin) önemli  olduğuna inanıyoruz, yoksa oradaki savaşçılara havadan silahlar bırakmazdık" diye konuştu.
 
"Türkiye oldukça önemli şeyler yapıyor"
 

"Türkiye’nin Kobani’ye yardım etmediği" yönündeki eleştiri üzerine Harf, "Buna kesinlikle katılmıyorum. Türkiye’nin IKBY Peşmergeleri'nin Kobani’ye gitmesine izin vermesi, koalisyonun oradaki güçleri destekleme çabalarına önemli bir katkı. Dün atacaklarını belirttikleri bu adım, çok önemli bir adım. Burada, bu tür açıklamaları gözardı etmeye ve sadece yapmadıkları şeylere odaklanmaya yönelik bir ikircik var sanırım ama Türkiye oldukça önemli şeyler yapıyor" ifadesini kullandı.
 
Türkiye’nin stratejik müttefik ve koalisyonun değerli bir parçası olduğunu dile getiren Harf, Türkiye’nin Permergeler'in geçişine izin verme de dahil koalisyonda birçok adım attığını da tekrarladı.
 
Permergeler'in sınırı geçmesinin nasıl olacağına yönelik soru üzerine Harf, bu konudaki görüşmelerin devam ettiğini kaydetti.
 
Bir konteyner IŞİD’e mi geçti?
 
Harf, Pentagon'un Kobani’ye havadan yapılan takviyelerden IŞİD tarafına düşen bir tanesinin yok edildiğini açıklamasına rağmen, IŞİD’in bu yardım kutusunu ele geçirdiğine yönelik video yayınladığının sorulması üzerine, videoyu gördüklerini ama gerçek doğru olup olmadığını teyit edemeyeceğini bildirdi.
 
Internette birçok propaganda ve yanlış bilgiler bulunduğuna dikkati çeken Harf, "Bu video da o kategoriye girebilir. Şu anda konuyu araştırıyoruz" dedi.
 
Öte yandan Harf, Dışişleri Bakanlığı olarak Irak’a, olası 46 bin atım M1A1 Abrams tank cephanesi ve ilgili ekipman ve parça satışını onayladıklarını ve tahmini maliyetin 600 milyon dolar tuttuğunu açıkladı. Harf, bunun IŞİD ile mücadelede Irak hükümetini desteklemenin bir parçası olduğunu, bu satışın 30 günlük Kongre bildirimi dahilinde yapılacağını bildirdi.

aa 


Bu haber 531 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,897 µs