En Sıcak Konular

İran tırlarının Türkiye'ye boş girişleri düştü

18 Ekim 2014 10:50 tsi
İran tırlarının Türkiye'ye boş girişleri düştü
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından, İran’a yönelik uygulamaya konulan mütekabiliyet uygulamasının ardından İran taşıtlarının ikili, transit ve boş girişler dahil Türkiye girişinin düştüğü bildirildi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından, İran’a yönelik uygulamaya konulan mütekabiliyet uygulamasının ardından İran taşıtlarının ikili, transit ve boş girişler dahil Türkiye girişinin düştüğü bildirildi.

Bazı basın yayın organlarında "Türkiye’nin ihracatı durdu, meydan İran tırlarına kaldı" şeklinde haberler üzerine Bakanlıktan yazılı açıklama yapıldı.

İran tarafının Türk taşıtlarından 480 avro, Tahran'a gidiş-dönüş yapan araçlardan ise 450 avro akaryakıt fiyat farkı adı altında ücret tahsil ettiği hatırlatılan açıklamada, Bakanlığın yaptığı tüm girişimlere karşın, İran'ın bu tutumundan vazgeçmediği ifade edildi. İran’ın uyguladığı haksız tutum karşısında bakanlığın, 10 Ekim 2014'ten itibaren mütekabiliyet uygulaması kapsamında İran tırlarından aynı ücretlerin alınmasına karar verdiği belirtildi.

İran'ın 11 Ekim 2014 tarihinde akaryakıt fiyat farkını iki katına çıkarması üzerine, yine mütekabiliyet esasları çerçevesinde, aynı uygulamanın hayata geçirildiği hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın 10 Ekim 2014 tarihinde İran’a yönelik uygulamaya koyduğu mütekabiliyet uygulaması akabinde İran taşıtlarının ikili, transit ve boş girişler dahil ülkemize girişi düşmüştür. Uygulamamız sonucu özellikle İran’ın ülkemize boş girişleri durma noktasındadır. Şöyle ki; 10 Ekim-16 Ekim 2014 tarihleri arasında toplamda 725 İran tırının ülkemize giriş yaptığı; bunun 517 adedinin transit amaçlı olduğu, 208 taşımanın ikili olarak yapıldığı ve bunun da sadece 12 adedinin boş taşıma olduğu anlaşılmıştır. İkili bazda yapılan taşımaların çoğu Doğu Beyazıt antrepolarına boşaltılan taşımalar şeklindedir.

Boş taşıt girişlerinin azalması ise iki ülke arasındaki akaryakıt fiyat farkından kaynaklanan suistimalleri de önlemiştir. İran tırlarının ülkemize giriş ve çıkışlarının belirgin şekilde düşmesine rağmen, Türk tırlarının İran’a giriş-çıkış sayılarının düşmediği görülmektedir. 9 Ekim 2014 günü 354 Türk tırı Gürbulak-Esendere Sınır kapılarından giriş-çıkış yapmışken, mütekabiliyet uygulamasına başlandığı gün olan 10 Ekim günü 487 tır, 15 Ekim günü 505 ve 16 Ekim günü 406 tır giriş-çıkış yapmıştır."

Alternatif güzergahlar

Mütekabiliyet uygulamasıyla da yetinilmeyerek alternatif ulaşım yollarını kullanmak için tedbirler alınmaya başlandığı bildirilen açıklamada, bu kapsamda doğuya yönelik Türk ihracatının bu durumdan olumsuz etkilenmemesi için taşıtların Sarp ve Türkgözü sınır kapılarına yönlendirildiği ifade edildi. Gürcistan, Azerbaycan ve Hazar Denizi üzerinden diğer ülkelere taşıma yapılabilmesi için gerekli tüm tedbirlerin alındığı vurgulanan açıklamada, 16 Ekim'de 444'ü Sarp, 18'i Türkgözü sınır kapısından olmak üzere 462 Türk tırının çıkış, 326 Türk tırının giriş yaptığı belirtildi.

AA Bu haber 576 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,126 µs