En Sıcak Konular

Amaçları bölmek

18 Ekim 2014 08:08 tsi
Amaçları bölmek "Türkiye’yi bölerek küçültmek ve bu haliyle Türkiye’yi kendi tarafında bulundurmak Avrupa’nın eski politikalarından biri"

Geleceğin ne olacağını tahmin etmek gerekir. Böylece hangi terör eyleminin siyasi hedefe hizmet edeceğini, hangisinin bunun örtüsü olduğunu değerlendirebiliriz. Bu açıdan bakıldığında IŞİD’in siyasi bir hedefe hizmet ettiğini söyleyebiliriz. Bu hedef hangi ideoloji ile olursa olsun Irak ve Suriye halkını hasım olmaktan çıkarmak ve ikisini tek hasma, yani IŞİD’e karşı olmaya itmektir. Bu yakınlaşma, bu iki devletin, topraklarının bir bölümünü kaybetmesi pahasına ortak bir devlet oluşturmaktır. Bu yapı büyümenin hesabına böyle bir yapıyı isteyecek gibi görünüyor. Bu birlikteliğin sosyal bir problem yaratmayacağı düşünülüyor. Çünkü iki ülkenin vatandaşları birbirinden farklı değildir. Kürtler bu devletin içinde yer almayacak ve sosyal bir kazanım olursa Türkiye’den yana olacaklardır. Bunu belli şartlarda iki farklı kitlenin yan yana olacakları olarak değerlendirmek yanlıştır. Aynı kitlenin parçaları olan insanlar karşı karşıya getirilmek istenmiş ve tarafların bir bölümü ayrışma peşinde iken diğer taraf bunları hasım kabul ederek bu birlikteliğe zarar vermiştir. Siyasi açıdan bakarsak Türk-Kürt birlikteliği yönetilen değil yönetimde söz sahibi olan bir güç yaratacaktır.

Bu yapı Avrupa tarafından desteklenmemektedir. Çünkü onlar bölgeye hakim olmak ve bunun en iyi yolu olan Türkiye’yi kendi taraflarında görmek istemektedirler. Türkiye’yi bölerek küçültmek ve bu haliyle Türkiye’yi kendi tarafında bulundurmak Avrupa’nın eski politikalarından biridir.

Mahir Kaynak / Star (İlgili kısım)Bu haber 1,103 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,046 µs