En Sıcak Konular

Gazze'ye taahhütler maddi yardıma dönüştürülmeli

16 Ekim 2014 23:11 tsi
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun, ''Gazze'ye verilen taahhütleri maddi yardıma dönüştürmek zorundayız'' dedi.

Ortadoğu'ya gerçekleştirdiği ziyaretin ardından New York'a dönen Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, ''Gazze'ye verilen taahhütleri maddi yardıma dönüştürmek zorundayız'' dedi.
 
Genel Sekreter Ban, BM'de düzenlediği basın toplantısında, Gazze ve Kudüs'e yaptığı ziyaret ve Ebola konusunda açıklamalarda bulundu. 
 
Gazze'yi yeniden inşa etmek ve barış görüşmelerine başlamak için hiçbir çabadan geri durulmamasını isteyen Ban, Ortadoğu gezisinden iki mesaj getirdiğini belirterek; ''Gazze'yi yeniden inşa etmede hiçbir çaba boş değildir'' ve ''Barış görüşmelerine başlamak için boş bir zaman yok'' dedi.
 
İsrail'in saldırılarında hayatını kaybeden 500'den fazla çocuğun anne-babasıyla görüştüğünü bildiren Ban, Gazze'deki bütün toplulukların yıkıldığını ve  bölgedeki ekonomik yıkımı da yerinde gördüğünü belirtti.
 
Bölgede kış yaklaşırken, bir çok kişinin hala evsiz olduğunu belirten Ban, Mısır'da yapılan, Gazze'nin yeniden inşa edilmesine ilişkin konferansta, uluslararası toplumun 5 milyar 400 milyon dolarlık yardım vaadinde bulunmasıyla dayanışma örneği sergilendiğini ifade etti. Genel Sekreter, ''Ancak bu taahhütleri maddi yardıma dönüştürmek zorundayız'' diye konuştu.
 
Ban konuşmasında ayrıca tünellerle yerden, roketlerle havadan saldırının İsrail'e güvenlik tehditi oluşturduğunu yerinde gördüğünü belirtirken, Gazze'deki durumu da gördüğünü ve yıkım ölçeğinin orantısızlığı konusunda derin soru işaretleri bulunduğunu ifade etti.
 
Bölgeyi ağır bir kalple ama umutlu bir şekilde terk ettiğini belirten Ban, Gazze'ye Salı günü girdiğini ve aynı zamanda BM aracılığıyla, ilk önemli inşaat malzemelerin sevkiyatının yapıldığına sözlerine ekledi. 
 
Konuşmasında Ban ayrıca, iki tarafa yaptığı çağrıda, iyi niyetle geçici mekanizmanın işletilmesini istedi.
 
Gazze'deki durumu, ''daha büyük bir problemin belirtisi'' olarak niteleyen Ban, bunun ''Ortadoğu Barış Süreci'nde çıkmaza neden olduğunu belirtti.
 
Ban, insanların anlaşılır bir şekilde onyıllarca çabalarının bir sonuca ulaşamamasından dolayı hayal kırıklığına uğradığını bildirirken, ''Güvenin erozyona uğradığını biliyorum ve tek taraflı eylemler cazip görünüyor'' ifadesini kullandı.
 
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin çabalarını öven ve iki devletli çözümün, savaşın anlamsız döngüsünü sona erdirmek için tek yol olduğunu ifade eden Genel Sekreter Ban, uluslararası toplumun barış için baskı yapma sorumluluğu olduğunu belirtti.
 
Konuşmasına, ''Kudüs'te, kutsal mekanlarındaki provokasyonlar konusundaki büyük endişelerimi tekrarlamak istiyorum'' diye devam eden Ban, ''Provokasyonlar, tarafların uzlaşma masasına dönme konusunda bir yol arayışında olduğu bir zamanda,  sadece gerilimi alevlendirecektir'' şeklinde düşüncesini dile getirdi.
 
Ebola için "1 milyar dolar" çağrısı
 
Genel Sekreter Ban, Batı Afrika'daki Ebola virüsü için 1 milyar dolar toplaması konusunda çağrıda bulunduğu toplantıda, Batı Afrika'daki halkın önemli bir direnç gösterdiğini ve ancak yardıma ihtiyaçları olduğunu söyledi.
 
Ebola virüsüne cevap vermek için gerekli olan paranın toplanması konusunda üye ülkelere yaptığı çağrıyı yineleyen Genel Sekreter Ban, ''Onlarca ülke dayanışma gösteriyor. Ancak bizim bu sözleri eyleme çevirmemiz gerekiyor. Daha fazla doktora, hemşireye, ekipmana ve tedavi merkezlerine ihtiyacımız var'' dedi.
 
Ban ayrıca, ''Birlikte etkili çalışırsak Ebola'yı yenebiliriz'' diyerek, ''Eylemde bulunmak için hepimizin sorumluluğu var'' ifadelerini kullandı.

aa


Bu haber 352 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,982 µs