En Sıcak Konular

ABD, Filistin'in başvurusunu ertelemek istedi

16 Ekim 2014 17:56 tsi
ABD, Filistin'in başvurusunu ertelemek istedi Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne başvuru taleplerini gelecek yıla ertelemelerini istediğini belirtti.

Ramallah'taki Devlet Başkanlığı'nda kamu ve özel sektörden Filistinli iş adamlarını kabul eden Abbas, görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Abbas, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) bu ay sonunda gitmeye kararlı olduğunu vurgulayarak, "Kerry, Gazze'nin yeniden imarı için Kahire'de yapılan toplantı arasında benden BMGK'ya başvuru talebimi gelecek yıla ertelememi istedi" dedi.

"İsrail işgalini sonlandırmak amacıyla takvim belirlenmesi yönünde karar çıkarılması için çabalıyoruz" diyen Abbas, "BMGK'dan istediğimiz, ABD'nin iki devletli çözüm taslağında belirtildiğinden daha fazlası değil" şeklinde konuştu.

Tasarıyı sunma tarihinin ertelenmesi konusunda karşılaştığı baskılara değinen Abbas, "Makineyi

 çalıştırdım ama bana diyorlar ki Filistin karar tasarısı konusunu biraz geciktir. Bu yaşananlar benim birçok kez izlediğim bir Hint filminden ibaret" ifadelerini kullandı.

Mısır'ın başkenti Kahire'de 12 Ekim Pazar günü Gazze'nin yeniden imarı için düzenlenen konferansı hatırlatan Abbas şunları kaydetti:

"Biz Gazze'nin imarı gibi zor bir görevi üstlendik. Filistin yönetimi, tüm dünyaya uzlaşı hükümetinin Gazze'de yaşanan sıkıntıların sorumluluğunu aldığını iletti."

Filistin ile Arap ülkeleri tarafından hazırlanan ve bu ay içinde BMGK'ya sunulması planlanan karar tasarısında, İsrail'in Kasım 2016'ya kadar 1967 öncesi sınırlarına dönmesi isteniyor. 

AABu haber 504 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,321 µs