En Sıcak Konular

İdris Bal'dan hükümete yaylım ateşi!

16 Ekim 2014 17:37 tsi
AK Parti'den geçen yıl istifa eden Kütahya Milletvekili İdris Bal, hükümetin hazırladığı yeni yargı paketini yerden yere vurdu.

Bağımsız Kütahya Milletvekili İdris Bal, AK Parti'nin Meclis'e getirdiği yargı ve güvenlik paketiyle muhalif kesimlerin üzerindeki baskıyı arttıracağını belirterek "Zaten yaralı olan demokrasimiz daha da darbe alacaktır. İktidara biat etmeyen herkes hedef olabilecektir" dedi.

HER KESİN MAL VARLIĞINA EL KONABİLİR

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Bal, yargı paketini eleştirdi. İktidarın Anayasal düzene karşı işlenen suçlar için teknik takip izleme ve dinleme yapılmasına izin verirken, bunun dışındaki suçlara örneğin yolsuzluk, rüşvet gibi soruşturmalarda kolluğun izleme yapmasını engelleyeceğini iddia eden Bal, şöyle devam etti:

"Bu paketle 17 ve 25 Aralık soruşturmalarının üstü örtülmek ve muhalif kesimler sindirilmek istenmektedir. Bu paket yasalaşır ve Anayasa Mahkemesi’nden de dönmez ise sokağa çıkan herkesin Anayasal düzene karşı suç işlediği iddiasıyla telefonlarının dinlenmesinin, teknik takiple izlenmesinin, evinde arama yapılmasının ve daha vahimi mal varlığına el konulmasının önü açılacak. Yani paralel diye yaftalanan veya her türlü muhalif işadamı hakkında soruşturma açılarak mal varlığına el konulabilir. Üstelik bu karar tek bir sulh ceza hâkiminin onayıyla gerçekleşebilir.

TAKRİRİ SÜKUN BENZETMESİ

Paket ile Sulh Ceza Hâkimliklerine özel yetkili mahkemelerden daha fazla yetki tanınmaktadır. Paket adeta Takriri Sükûn kanunu gibidir. Yeni yetkiler alan Sulh Ceza Mahkemeleri İstiklal mahkemelerini aratmayacaktır. 17 aralık soruşturmasında yargıya intikal etmiş somut deliller, yürütmenin ve yasamanın baskısı ile işleme bile konmazken, vatandaş için somut delil yerine ‘makul şüphe’ aranacak. Makulün ölçüsü nedir? Yoksa makulun ölçüsü iktidarı eleştirmemek midir ? Bu değişiklik hem Anayasa’ya hem İnsan Hakları Evrensel Beyannamesine aykırı olacaktır. İktidar bu adımdan derhal vazgeçmelidir."

Bu haber 346 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,592 µs