En Sıcak Konular

HDP: Öcalan'ın nakil talebi yok

16 Ekim 2014 16:27 tsi
HDP'li Ertuğrul Kürkçü, Abdullah Öcalan'ın başka bir cezaevine nakledileceği haberleriyle ilgili olarak "Bizim, Öcalan'ın böyle bir talebi yok" dedi

HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Abdullah Öcalan'ın başka bir cezaevine nakledileceği haberleriyle ilgili "Bizim, Öcalan'ın böyle bir talebi yok" değerlendirmesinde bulundu.

Kürkçü, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Kobani ilgili gelişen olayların HDP'ye fatura edilmek istendiğini belirtti.

Toplumsal olaylarda varsa sorumluluklarının, bunu inkar etmeyeceklerini ifade eden Kürkçü, "Atışmalara son verip bizim de hükümetin de varsa sorumluğu, bunun ortaya çıkması için Meclis Araştırması açılmasını istedik. Varsa HDP'nin siyasi sorumluğu, bunun ortaya çıkmasından kaçacak değiliz. Yaptığımızın, söylediğimizin arkasındayız. Hata yaptıysak da hata yaptığımızı söyleriz. Bize boyun eğdirmeye, burnumuzu sürtmeye çalışmak, olayları aydınlatmaya ve müzakere masasına hizmet etmez. Biz sorumluluk üstleniyoruz ama herkes bunu sorumluluğu üstleniyor mu?"

1990 yıllara dönülmemesi için ellerinden geleni yapacaklarını belirten Kürkçü, "Süreci çözüm masasına yeniden iade için hükümeti üzerine düşeni yapmaya çağırıyoruz" diye konuştu.

Kürkçü, Abdullah Öcalan'ın İmralı'dan başka bir cezaevine nakli için çalışma yapıldığı haberlerinin anımsatılması üzerine, şunları kaydetti: Bilmiyorum. Bizim böyle bir talebimiz, Öcalan'ın böyle bir talebi yok. Öcalan'ın daha iyi koşullarda, dışarıyla daha yakın temasa imkan veren bir çalışma imkanına kavuşturulması yönünde talep ve ama bu söyleneni bilmiyorum. Böyle bir fısıltı varsa bunun anlamı üzerinde düşünülmesi lazım. Yeterli güvenlik tedbirleri olmaksızın böyle bir şeyin gerçekleştirilmesi düşünülemez. Süreç bakımından, Öcalan'ın güvenliği, sürecin güvenliği anlamına gelir. Bu konuda keyfi davranılmamalı.

Bu haber 316 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,604 µs