iyibilgi Ankara" /> iyibilgi Ankara"/>

En Sıcak Konular

Şapkanın altındakini 'mızrak' dürttü!

16 Ekim 2014 11:52 tsi
Şapkanın altındakini 'mızrak' dürttü! Şapka Kıbrıs’la ve Akdeniz'le ilgilenmeye karar verdi. Şapkanın aklı ihraç ürünü olduğundan sahibine bakmak gerekiyor... iyibilgi Ankara

Bilindiği gibi Mısır-Türkiye ilişkileri darbeci Kahire yönetimi nedeniyle haylidir limoni. Zaten Türkiye’nin konsantrasyonu şu an ağırlıklı olarak güneyine dönmüş durumda.

Tabii “güney”den kastedilen Akdeniz ve Kıbrıs’ı da kapsadığından, dahası Kıbrıs’ta gelinen müzakere süreci yine güneyle ilintili olarak “bozulduğundan”, tabloyu bütün olarak değerlendirmek gerekiyor.

‘Mızrak dürtmesi’

İşte bu ortamda Mısır, daha doğrusu General Sisi, Akdeniz’de yeni stratejik ortak arayışı ile Rumların ve Yunanistan’ın kapısını çaldı. Elbette önemli bir hedef, Akdeniz’deki enerji dengeleri ve çıkarları. Böylece Abdülfettah Sisi, Rum yönetimini ve Yunanistan Başbakanı’nı Kahire’ye davet etti.

Yazılanlara göre konu iki başlıklı; deniz güvenliği ve hidrokarbon keşifleri. Konuların, Türkiye’nin Akdeniz’de arama yapan kimi sondaj-arama gemilerini “mızrak” dürtmesiyle iteklemesinden hemen sonraya gelmesi de ilginç.

"Su"!..

Tabii bu masaya bir şekilde İsrail’in oturtulması da sürpriz olmasa gerek. Milliyet gazetesinin bugünkü haberi durumu gayet güzel anlatıyor; “Mısır’da yapılacak toplantıya geniş yer veren Rum medyası, Rum yönetiminin Mısır ile ilişkilerini geliştirmesine paralel olarak İsrail’le de direkt temas halinde bulunduğuna işaret etti.”

Dediğimiz gibi Türkiye şu sıralar meşgul ama bu hamleleri görmeyecek kadar değil. Yani çalışmalara, KKTC’ye yardıma devam etmeli. Şu “su” işini de bağlamalı!

www.iyibilgi.comBu haber 2,280 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,915 µs