En Sıcak Konular

Şırnak gençlikte Avrupa'ya fark attı

16 Ekim 2014 11:49 tsi
Avrupa İstatistik Ofisinin (Eurostat) açıkladığı son veriler, Şırnak ve Şanlıurfa'nın çocuk nüfusuyla tüm Avrupa şehirlerini geride bıraktığını gösterdi.

AA muhabirinin Eurostat ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlediği bilgilere göre, 28 üyeli Avrupa Birliği'nde (AB) geçen yıl çocuk nüfusun toplam nüfus içindeki payı yüzde 15,6, Türkiye'de ise yüzde 24,6 olarak gerçekleşti.
 
Bölgesel bazda incelendiğinde, AB ülkeleri arasında "15 yaş altı" çocuk nüfus oranının en yüksek olduğu 10 bölgenin 8'i Fransa ve İrlanda'da yer alırken, en genç nüfuslu bölgeler yüzde 34,4 ile Guyane (Fransa), yüzde 24,8 ile Mid-East (İrlanda) ve yüzde 24,3 ile Reunion (Fransa) oldu.
 
AB aday ülkelerinden Türkiye, Şırnak'ta yüzde 42 ve Şanlıurfa'da yüzde 41,5 olarak belirlenen çocuk nüfus oranlarıyla tüm Avrupa şehirlerini geride bıraktı.
 
 Bu şehirlerde her 3 kişiden 1'i yaşlı
 
Eurostat Bölgesel Yıllığı'nda Avrupa'nın en yaşlı nüfusuna sahip ilk 10 bölgenin Portekiz, Yunanistan, İspanya, Almanya ve İtalya'da bulunduğu belirtilirken, listede Yunanistan'dan 4 ilin bulunması dikkati çekti.
 
65 yaş ve üstü nüfus oranının en yüksek olduğu bölgeler sıralamasında Pinhal Interior Sul (Portekiz) yüzde 32,4 ile ilk sırada yer alırken, bölgeyi yüzde 32,2 ile Evrytania (Yunanistan) ve yüzde 29,6 ile Ourense (İspanya) takip etti.
 
Türkiye'de söz konusu nüfusun en yüksek olduğu Sinop (yüzde 16,3) ve Kastamonu (yüzde 15,5) illerinin AB ortalamasının altında kaldığı görüldü.
 
Türkiye, Avrupa'nın en genç nüfuslu ülkesi
 
TÜİK'in 2013 yılına ilişkin gençlik istatistiklerine göre Türkiye'de, "15-24" yaş grubundaki genç nüfusun toplam nüfus içindeki oranı yüzde 16,6 olarak gerçekleşti.
 
Geçen yıl, AB ülkelerinin 15-24 yaş arası  genç nüfus oranı yüzde 11,5 olarak gerçekleşirken, nüfusunun yüzde 41,1'ini çocukların ve gençlerin oluşturduğu Türkiye, Avrupa'nın engenç nüfuslu ülkesi oldu.
 
Nüfusu en genç ülkeler sıralamasında Güney Kıbrıs Rum kesimi Türkiye'den sonra yüzde 15 ile ikinci, İzlanda yüzde 14,7 ile üçüncü sırada yer aldı.
 
Genç nüfus oranının en düşük olduğu ülkeler yüzde 9,9 ile İtalya ve İspanya, yüzde 10,5 ile Slovenya, yüzde 10,6 ile Yunanistan.

aa


Bu haber 291 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,373 µs