En Sıcak Konular

Cem Garipoğlu'nun ailesinden flaş karar!

16 Ekim 2014 10:43 tsi
Cem Garipoğlu’nun ailesi Adli Tıp Kurumu’na gelerek DNA örneği verdi.

Münevver Karabulut’u öldürmekten 24 yıl hapis cezasına çarptırılan ve kaldığı Silivri 5 No’lu  Cezaevi’nde intihar eden Cem Garipoğlu hakkında ‘Cezaevinden kaçırıldı’, ‘Başkası öldü’ yönünde iddialar ortaya atıldı. Bunun üzerine Karabulut Ailesi’nin avukatı Rezan Epözdemir, Silivri Cumhuriyet Savcılığı’na müracaat ederek, ölen kişinin Cem Garipoğlu olduğunun ispatlanmasını talep etti. Savcılık da jet bir karar ile Adli Tıp Kurumu’nda anne Tülay Makbule Garipoğlu ve baba Mehmet Nida Garipoğlu’ndan DNA örnekleri alınıp Cem Garipoğlu’nun DNA örnekleriyle karşılaştırılmasını istedi.
 
TÜKÜRÜK VE KAN ÖRNEĞİ

Alınan mahkeme kararı doğrultusunda Cem Garipoğlu’nun annesi ve babası dün sabah 09.40’ta Adli Tıp Kurumu’na geldi. Çift tükürük ve kan örneği verdi. Yaklaşık 25 dakika kurumda kalan anne ve babadan alınan örnekler ile Cem Garipoğlu’ndan alınan örnekler Adli Tıp Kurumu Biyoloji İhtisas Dairesi’nde karşılaştırılacak. Çıkan sonuç Karabulut Ailesi’ne bildirilmek üzere Silivri Cumhuriyet Savcılığı’na gönderilecek.
 
ŞİKÂYETÇİ OLMAYACAKLAR
 

Öte yandan Garipoğlu Ailesi’nin oğullarının intihar olayıyla ilgili şikâyetçi olmayacağı öğrenildi. Aile, görüntüleri izlemek ve temin etmek istemediklerini de bildirdi. Minnesota Sözleşmesi’ne göre kayıt altına alınan ve Bakırköy Cumhuriyet Savcısı İbrahim Öcalan tarafından gerçektirilen otopsi görüntülerinin Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na yollanacağı, buradan ‘yetkisizlik’ kararı verilerek soruşturmayı yürütecek olan Silvri Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderileceği öğrenildi. Soruşturma kamu adına yürütülecek ve karar verilecek.
 
DNA ZORUNLU BİR TEDBİR

CEM Garipoğlu’nun intiharının ardından DNA testi yapılmasıyla ilgili olarak emekli Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Abdullah Ayhan Şan, “DNA testi zorunlu tedbir, ceset teşhir edilemezdi” dedi. Şan şöyle konuştu: “Eğer ceset teşhis edilebilecek durumdaysa ailesi çağrılır ve teşhit ettirilir. Daha sonra cesedin fotoğrafları çekilir ve ölümü kayda girer. Ancak bu olay toplumun yakından takip ettiği ve üzerinde spekülasyonlar yapılan bir konu haline geldiği için savcının bu kararını doğru buluyorum.”

'SİSTEM; MAĞDURU TATMİN İÇİN DEĞİL'

GARIPOĞLU Ailesi’nin avukatı Aytekin Kaya ölen kişinin Cem Garipoğlu olup olmadığı tartışmalarına tepki gösterdi. Avukat Kaya, “Ölen kişinin Cem Garipoğlu olup olmadığının sorulması çok saçma bir durum. Birisi bir kuyuya taş atıyor. Bütün Türkiye bu durumla meşgul oluyor” dedi. Kaya “Cezaevinde bir ölüm olduğu zaman normal prosedüre göre soruşturma başlatılır. Soruşturma sürüyor. Bizim ceza sistemimiz mağdurun tatmini üzerine kurulu değil. Verilen cezalar birilerini memnun etmek için verilmez. Taleplerin oyuncağı olur sistem o zaman. Bunun sonu var mı” diye konuştu. Avukat, “Karabulut Ailesi’nin görüntüleri isteme talebi hiçbir hukuki dayanağı olmayan, hiçbir örneği olmayan, hem de her iki aileyi de üzen saçma bir talep. Türkiye’de hiçbir kuruma güvenmiyoruz demek bu. Bu toplumsal paranoyanın artık sonu” dedi.

EVİ SATILDI

MÜNEVVER Karabulut’u öldürmek suçundan 24 yıl hapis cezasına çarptırılan ve kaldığı Silivri 5 No’lu Cezaevi’nde intihar eden Cem Garipoğlu’nun annesi Tülay Makbule Garipoğlu’na ait Niğde’deki dairesi ve dükkânı icra yoluyla 98 bin liraya satıldı.
 
Habertürk


Bu haber 721 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,183 µs