En Sıcak Konular

Tampon bölge kurulması için büyük bir fırsat

16 Ekim 2014 10:00 tsi
Suriyeli muhaliflerin kurduğu geçici hükümetin başkanı Ahmed Tuma, tampon bölge kurulması için büyük bir fırsatın olduğunu ve 4 ay zarfında bunun onaylanabileceğini söyledi.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) tarafından yeniden geçici hükümet başkanlığına seçilen Tuma, basına yaptığı açıklamada, "Suriye'de tampon bölge kurulması için büyük bir fırsatın olduğunu ve 4 ay zarfında bunun onaylanabileceğini düşünüyoruz. Bu süre içinde hükümeti içeri taşıyabilmek için kendimizi hazırlıyoruz. Tampon bölge, Suriyelilere ülke içinde daha iyi hizmet verebilme konusunda büyük katkı sunacak" dedi.
 
Geçici hükümet çalışanlarının yüzde 75'inin Suriye'de olduğunu ifade eden Tuma, yeniden seçilişinin, kişilere ya da herhangi bir gruba değil, milli projeye destek verme amaçlı olduğunu belirterek, şunları söyledi:
 
"Geçmişteki hataları tekrarlamayacağım, herkesin de bu şekilde davranması gerekir. Bir grubun ya da devletin lehine başka bir grubun ya da devletin tarafını tutmaya karşıyım. Herkesin güvenini kazanmayı umuyorum. İç ya da dış, her türlü kutuplaşma devrime zarar verir. Hükümet tüm Suriyelilerindir. Elimi herkese uzatıyorum."
 
Tuma, içerideki Suriyeli vatandaşlar için "terörle mücadele, emniyet biriminin inşası, sınır kapıları idaresi ve pasapot çıkarma" gibi hususların hükümetin öncelikleri arasında yer alacağını ifade etti.
 
SMDK'nın son toplantısında, mevcut hükümette "Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı'nın" kurulmasının kararlaştırıldığını aktaran Tuma, halihazırda, izlenecek genel politikanın yeni hükümetin mi yoksa SMDK'nın mı görevleri arasında olacağı konusunun görüşüldüğünü dile getirdi.
 
Tuma, Suriye muhalefetine verdikleri destekten ötürü Türkiye, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne teşekkür etti.
 
Tuma, önceki gün SMDK tarafından yeniden geçici hükümet başkanlığına seçildiği bildirilmişti.

aa


Bu haber 369 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,386 µs