En Sıcak Konular

Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlaller protesto edildi

16 Ekim 2014 09:39 tsi
Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus kentinde bir araya gelen yüzlerce Filistinli, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırı ve ihlallerini protesto etti.

Hamas'ın çağrısı üzerine Han Yunus'ta yürüyüş düzenleyen Filistinliler, "Aksa'ya ruhumuz feda" yazılı pankart ve bayraklar taşıyarak İsrail aleyhine sloganlar attı.
 
Hamas yetkililerinden Salah el-Berdevil, yürüyüşte yaptığı konuşmada, Batı Şeria, Kudüs ve Gazze'deki Filistinlilere "Aksa için intifada" çağrısında bulundu.
 
"İsrail'in her gün Mescid-i Aksa'ya karşı işlediği suçları görmezden gelip, kendi evlerimizi Gazze'de inşa edelim diye Aksa'nın yıkılmasına göz yummayacağız" diyen Berdevil, İsrail'e hitaben, "Ne yaparsanız yapın ilk kıblemize olan bakışımızı değiştiremeyeceksiniz ve bazı Arap liderlerin koltukları mukaddesattan daha önemli hale gelse bile bizim ruhlarımız Aksa'nın yoluna fedadır" ifadesini kullandı.
 
Mescid-i Aksa külliyesi içerisinde Kıble Mescidi ile Emeviler döneminde inşa edilen Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler, bahçeler bulunuyor. İslam tarihinde Beyt'ul Makdis ve Mescid-i Aksa adları verilen külliye alanı, Müslümanların ilk kıblesi özelliğini taşıyor.
 
Süleyman Mabedi kalıntılarının külliye alanının altında olduğuna inanan Yahudi yerleşimciler, külliye alanı altında kazı çalışmaları yapıyor. Yerleşimciler ve İsrailli yetkililer zaman zaman Aksa külliyesi içerisine de girerek cami cemaatini ve eğitim gören öğrencileri taciz ediyor. Müslümanların karşı çıktığı bu tür ihlaller nedeniyle Mescid-i Aksa'da sık sık gerginlik yaşanıyor.

aa


Bu haber 255 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,762 µs