En Sıcak Konular

Filistin'i tanıyacağı günü dört gözle bekliyor

15 Ekim 2014 16:19 tsi
Filistin'i tanıyacağı günü dört gözle bekliyor İngiltere Başbakanı Cameron, "İngiltere'nin Filistin'i tanıyacağı günü dört gözle bekliyorum ancak bu iki devletli çözümü sağlayan müzakerelerin parçası olmalı" dedi.

İngiltere Başbakanı David Cameron, İngiliz Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarası'nda her hafta yapılan "Başbakan'a Sorular" oturumunda, parlamentoda önceki gün kabul edilen Filistin önergesi ve IŞİD ile mücadele gibi konularda açıklamalarda bulundu.

Oturumda Liberal Demokrat Parti milletvekili David Ward, Filistin'in tanınmasına ilişkin oylama sonucunu anımsatarak, "Cameron'ın bu konuda tarihi bir adım atıp atmayacağını" sordu. Cameron soruya şu yanıtı verdi:

"İngiltere'nin Filistin devletini tanıyacağı günü elbette dört gözle bekliyorum. Ancak bu, iki devletli bir çözümü sağlayan müzakerelerin bir parçası olmalı. Hepimiz, İsrail devletinin barış içerisinde ve mutlu bir şekilde Filistin devletiyle yan yana yaşadığını görmek istiyoruz. İşte o zaman Filistin devletini tanımalıyız."

Cameron'ın cevabını takiben David Ward resmi Twitter hesabından, "David Cameron'dan hayal kırıklığı yaratan bir yanıt geldi. Parlamento Filistin'in tanınması yolunu açtı ancak hükümet kamuoyunun fikrini dikkate almıyor" diye yazdı.

İngiliz Parlamentosu önceki gün, Filistin'in devlet olarak tanınmasına ilişkin önergeyi 12'ye karşı 274 oyla kabul etmişti.

IŞİD'le mücadele konusunda ise David Cameron, ülkesinin Irak'ta yürütülen hava operasyonunda yer aldığını anımsatarak, operasyonun Suriye ayağını yürüten ABD ve Arap ülkelerini desteklediklerini belirtti. Irak'taki hava operasyonu ile Suriyeli muhaliflerin eğitilmesi konularına daha fazla odaklanacaklarını söyleyenCameron, "Çünkü zaman içerisinde Suriye için doğru olan, Irak için de doğru olacaktır" dedi.

Ebola salgını ve bu salgınla mücadelenin de gündeme geldiği oturumda, İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond'ın bugün konuyla ilgili acil kabine toplantısına başkanlık edeceği açıklandı. Salgından İngiltere'yi korumak için ellerinden geleni yaptıklarını söyleyen İngiltere Başbakan Cameron da yarın konuyla ilgili acil kabine toplantısı yapacak. 

AABu haber 540 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,854 µs