En Sıcak Konular

Paralel yapı iddianamesi hazır kim neyle suçlanıyor?

15 Ekim 2014 15:53 tsi
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen ‘emniyette paralel yapı’ soruşturmaları kapsamında ilk iddianame hazırlanmaya başladı.

İstanbul’da yürütülen "Emniyet'te paralel yapı" soruşturması kapsamında ilk iddianame yazılmaya başlandı. İddianamede eski terörle mücadele şube müdürleri ‘devlet büyüklerini casusluk amacıyla dinlemek’le suçlanacak.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen ‘emniyette paralel yapı’ soruşturmaları kapsamında ilk iddianame hazırlanmaya başladı.
Al Jazeera'nın haberine göre iddianamede şüpheli polislerin ‘Selam Örgütü soruşturması’ kapsamında “yasadışı dinleme” yaptığı belirtilecek. İddianamede şüpheli polislerin delil olmadan 3 yıl soruşturma yürüttüğü ve bu soruşturma kapsamında Başbakanlık danışmanlarının dinlendiğine yer verilecek

CASUSLUK AMAÇLI DİNLEME

Savcılık kaynaklarından edinilen bilgiye göre yazılmaya başlanan iddianamede, danışmanların teknik takibe alınmasının amacının dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görüşmelerini öğrenmek olduğu belirtilecek.

Erdoğan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve bazı milletvekillerinin görüşmelerin dinlenlediği ve bu görüşmelerin de kaydedildiğinin yer verileceği iddianamede, devlet erkânına yönelik gerçekleştirilen bu dinlemelerin casusluk amaçlı olduğunun vurgulanacağı belirtiliyor. İddianamenin yazımının önümüzdeki ay tamamlanması bekleniyor.

İKİ İDDİANAME DAHA VAR

Bu iddianameden başka Başsavcılık iki iddianame daha düzenleyecek. Bu iddianamelerden biri İstanbul İstihbarat Şube polislerine yönelik olacak. Eski İstihbarat Müdürü Ali Fuat Yılmazer ve Erol Demirhan’ın da aralarında bulunduğu şüpheliler ile ilgili iddianameyi savcı Okan Özsoy'un hazırlayacağı öğrenildi.

Diğer iddianame ise 25 Aralık yolsuzluk soruşturmasına takipsizlik kararı veren savcı İsmail Uçar tarafından hazırlanacak. Uçar'ın hazırlayacağı iddianamede 17 ve 25 Aralık operasyonlarını gerçekleştiren eski Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Yakup Saygılı’nın da aralarında bulunduğu şüphelilerle ilgili ‘hükümeti yıkmaya teşebbüs’ suçlaması yapılacağı belirtildi.

İSTANBUL'DA HAZIRLANAN İLK İDDİANAME

İddianame ‘paralel yapı’ soruşturmaları kapsamında İstanbul’da hazırlanan ilk iddianame olacak. İddianamede eski polis müdürleri Atayün ve Köse’nin de aralarında bulunduğu 50’yi aşkın polisin şüpheli olarak yer alması bekleniyor.

TEMMUZ'DA TUTUKLANMIŞLARDI

Terör ve Organize Suçlar Soruşturma Bürosu’nda görevli savcı İrfan Fidan Temmuz ayında İstanbul emniyetinde görev yapmış 76 polise yönelik operasyon düzenledi. İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürleri Yurt Atayün ile Ömer Köse’nin de aralarında bulunduğu şüphelilerden 16’sı "Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal ve askeri casusluk amacıyla temin etmek" suçlamasıyla tutuklandı. Temmuz ayında yapılan operasyonun ardından savcı Fidan, şüpheliler ile ilgili iddianameyi yazmaya geçtiğimiz günlerde başladı. 

Bu haber 657 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,906 µs