En Sıcak Konular

Yerli silah üretimine yabancı ilgisi

15 Ekim 2014 11:31 tsi
Yerli silah üretimine yabancı ilgisi Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine yeni giren Atak Taarruz Helikopteri ile Milli Piyade Tüfeği, performanslarıyla göz dolduruyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterine giren Atak Taarruz Helikopteri ve Milli Piyade Tüfeği (MPT 76), performanslarıyla göz doldururken birçok ülkenin de ilgisini çekiyor.
 
Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Kırıkkale Silah Fabrikası'nda üretilen Türkiye'nin ilk yerli Milli Piyade Tüfeği, yapılan ilk sevkıyatının ardından bazı komando birlikleri ve özel kuvvetlere deneme amaçlı dağıtıldı.
 
Birliklerde yapılan binlerce atış sonrasında tüfeklerle ilgili geri bildirimler de alınmaya başlandı.
 
Kullanıcılarından geçer not alan tüfek, hem sağ elini hem de sol elini kullananlara uygun olarak tasarlandı. Piyade tüfekleri arasında en hafif olma özelliğine sahip MPT 76, aralarında kum, toz, çamurun da bulunduğu 36 ayrı testten başarıyla geçti.
 
Milli Piyade Tüfeği'nin üretiminin ardından gelecek yıl tüm komando birliklerine dağıtılması planlanıyor. Piyade tüfeğinin en moderni olma özelliğini taşıyan MPT-76'ya dost ve müttefik ülkelerden de yakın ilgi gösteriliyor.
 
Atak Taarruz Helikopteri
 
Kara Kuvvetleri Komutanlığının envanterine yeni giren Atak Taarruz Helikopteri de performansıyla göz dolduruyor.
 
Son olarak katıldığı Ateş Serbest - 2014 faaliyetinde hedefleri vuran ve komuta kademesinden büyük alkış alan helikopter, milli imkanlarla üretilmesi bakımından da ayrı önem taşıyor.
 
Top ve roketin yanı sıra akıllı füzeleri de atma kabiliyetine sahip Atak'ın işletim sistemi de Türk mühendislerince geliştirildi.
 
Atak Taarruz Helikopteri'ni almak isteyen bazı ülkelerle de görüşmeler sürüyor. Atak'ı, kendi envanterlerine almak isteyen birçok ülkeyle görüşmeler devam ediyor.
 
Klasmanında ayrı bir yeri olan Atak'ın üretimiyle ilgili proje 1996'da başladı. İlk uçuşunun 2011'de gerçekleştirilen Atak Taarruz Helikopteri, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine yeni katıldı.

aa


Bu haber 1,486 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,149 µs