En Sıcak Konular

Göstericileri dağıtmak için güç kullandı

15 Ekim 2014 10:14 tsi
Hükümet karşıtı gösterilerin 18 gündür devam ettiği Hong Kong'da polis, işlek bir caddeyi göstericilerden temizlemek için güç kullandı.

Protestoların başlamasından bu yana polis ve göstericiler arasında en şiddetli çatışmaların bugün çıktığı bildirildi.
 
Hong Kong'daki gösterilerde, yüzlerce polis, demokrasi yanlısı göstericileri işgal ettikleri hükümet binalarına yakın bölgelerden çıkarmak için biber gazı kullandı.
 
Çok sayıda protestocu, elleri arkalarında kelepçelenerek götürülürken, polisler, Hong Kong Özel Yöneticisi Leung Chun-ying'in ofisinin yakınında bulunan Lung Wo caddesindeki barikatları kaldırdı.
 
Hong Kong polisi, bu sabahki olaylarla 45 eylemcinin izinsiz gösteri yapmak ve polise mukavemetten gözaltına alındığını belirtti.
 
Canlı yayın görüntüleri, polisin göstericileri güç kullanarak gözaltına aldığını ve protestocuların tekrardan kurduğu barikatları yıktığını gösteriyor.
 
Yerel televizyon kanalının yayınladığı videoda da altı kadar sivil polisin, kelepçeli bir göstericiyi gözden uzak bir köşeye götürdüğü ve yerde yatan eylemciye tekme attığı görülüyor.
 
Hong Kong polisi, eylemciye uygulanan polis şiddetine gösterilen tepkiye cevap olarak "Hong Kong Emniyeti, birkaç sivil polisin aşırı güç kullandığını gösteren görüntülere dair kaygılarını ifade etmek ister. Yaşananlarla ilgili acil önlemler alındı ve tarafsız soruşturma yürütülecek" şeklinde bir açıklama yayınladı.
 
Protestocular, Çin hükümetinin Hong Kong halkının kendi liderini seçmesine izin vermesi için üç haftadır gösteri düzenliyor. Çin, ağustos ayında Hong Kong halkının 2017'de yapılması planlanan seçimde kendi liderlerini seçebileceği ancak adayların önce Pekin tarafından onaylanması gerektiğini açıklamıştı. 1842'den 1997 yılına kadar İngiliz sömürgesi altındaki Hong Kong, dünyanın en önemli finans merkezlerinden biri kabul ediliyor.

aa

Bu haber 299 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,685 µs