En Sıcak Konular

Fitch'ten Fransa'ya negatif izleme

15 Ekim 2014 10:00 tsi
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Fransa'nın "AA+" olan kredi notunu negatif izlemeye aldı.

Fitch'in resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, Fransa'nın uzun dönem yerel ve yabancı para cinsinden "AA+" olan kredi notunun negatif izlemeye alındığı bildirildi.
 
Açıklamada, Fitch'in kararındaki gerekçeler arasında ülkenin bütçe açığı hedeflerindeki artışa ilk sırada yer verilirken, şunlar kaydedildi:
 
"Fransa hükümeti, 1 Ekim'de 2015 yılı bütçe tasarısını sundu ve bütçe açığı hedeflerinde önemli bir artışı onayladı. Bu değişiklik ilk olarak ağustosta açıklanmıştı ancak yeni açığın temelini oluşturan tüm detaylar o zaman mevcut değildi. Hükümetin yeni tahminleri bütçe açığının Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) içindeki payının bu yıl için yüzde 4,4 ve gelecek yıl için yüzde 4,3 olacağı yönünde. Bu rakamlar, Nisan İstikrar Programı'nda sırasıyla yüzde 3,8 ve yüzde 3 düzeyinde açıklanmıştı. Bunun yanında, söz konusu rakamlar 2013 yılında elde edilen GSYH'ın yüzde 4,1'ine denk gelen bütçe açığı rakamından da bir miktar kötü. Yeni hedefler, Fransa'nın 2015 yılından 2017 yılına kadar GSYH'ın en fazla yüzde 3'ü düzeyindeki AB bütçe açığı eşiğine ulaşması yönündeki taahhüdünü erteledi."
 
Haziran ayındaki gözden geçirmede, ülkenin kamu maliyesinde bir zayıflama veya bütçe konsolidasyon çabalarının uygulanması üzerinde daha fazla belirsizlik ortaya çıkması durumlarının, olumsuz değerlendirmeye neden olabileceği uyarısında bulunduğu anımsatılan açıklamada, Fitch'in en son tahminlerinin bütçe açığının orta vadede genişleme göstereceği, 2017 yılında GSYH'ın yüzde 3,3'üne denk geleceğini ortaya koyduğu aktarıldı.
 
Açıklamada, Fransa hükümetinin kendi tahminlerinin ise bir öncekine göre önemli sapmalara işaret ettiği belirtilerek, "Zira hükümet, 2017 yılına ilişkin bütçe açığının GSYH içindeki payı tahminini yüzde 1,3'ten yüzde 2,8'e yükseltti. Genişleyen açık, kamu borç dinamikleri açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir" denildi.
 
Yakın vadedeki büyüme ve enflasyon görünümündeki belirsizlikten dolayı Fitch'in mali projeksiyonları için risklerin aşağı yönlü olduğu vurgulanan açıklamada, hükümetin mali konsolidasyonu sağlama yolundaki yeteneğine ilişlin belirsizliğin arttığı ve ülke ekonomisinin görünümünün bozulduğu dile getirildi.
 
Açıklamada, Fitch'in hükümetin duyurduğu yeni yapısal reform önlemlerin büyüme görünümü ve kamu borç dinamikleri üzerindeki etkilerini izleyeceği ifade edilerek, bir sonraki gözden geçirmenin 12 Aralık 2014'te yayınlanacağı bilgisi verildi.

aa


Bu haber 254 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,085 µs