En Sıcak Konular

Petrol grafiğindeki şelale Türkiye'ye akacak

15 Ekim 2014 09:40 tsi
88 dolarla son dört yılın en düşük seviyesini gören petrol fiyatlarının, 2015’te de düşmeye devam etmesi bekleniyor.

Bunun da Türkiye’nin hem cari açığına olumlu yansıması hem de enflasyonla mücadeleye katkı yapacağı belirtiliyor.

Petrol fiyatlarının haziranda gördüğü 115 dolar seviyesinden yüzde 20’den fazla düşerek 88 dolar seviyesine gelmesi, Türkiye gibi ithalatçı ülkeleri sevindirirken, bir iyi haber de Uluslararası Enerji Ajansı’ndan IEA geldi.

Sanayileşmiş ülkelere enerji tanışmanlığı yapan Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), dünyanın 2015 yılında petrol talebindeki büyümenin tahmin edilenden çok daha düşük olacağını ve petrol fiyatlarının düşmeye devam edeceğini açıkladı.

IEA’nın dün açıklanan aylık raporunda, “Son dönemdeki fiyat düşüşlerinin ardında hem arz hem de talep rol oynuyor. Arzın zarar görmesi ya da talep büyümesinin artması için petrol fiyatlarının daha da düşmesi gerekir” denildi. Petrol fiyatları, haziran ayından bu yana düşüyor.

Brent petrolü fiyatı, arz bolluğunun yanı sıra talep artışındaki yavaşlama ve dolardaki değerlenmenin etkisiyle 88 doların alına inerek 4 yılın en düşük seviyesini gördü. Düşük petrol fiyatı Türkiye’nin işine yarıyor.

İndirim olarak yansıyacak

Petrol fiyatlarındaki düşüş, Türkiye’nin cari açığı başta olmak üzere enerji maliyetlerinde düşüşe neden olması bekleniyor. Petrolde 1 dolarlık artışın Türkiye’ye yıllık 400 milyon dolar ek yük getirdiğini hatırlatan uzmanlar, şimdi durumun tersine döndüğünü, başta benzin ve motorin olmak üzere Türkiye’de ulaşımda da indirimlerin önümüzdeki günlerde gelebileceğini söyledi. Öte yandan IEA, 2014 petrol talebi konusundaki tahminini günde 200 bin varil düşürerek günde 0.7 milyon varile indirdi.

OPEC’TE ACİL TOPLANTI YOK

OPEC’ten petrol fiyatlarında düşüşe bağlı olarak acil toplantı beklenmiyor. Venezuela geçen haftaki önerisiyle OPEC’in petrol fiyatlarındaki düşüşün önüne geçilmesi için acil toplantı talep emişti. OPEC’ten bir yetkili, “Olağan toplantının yapılmasına çok uzun bir zaman yok. Daha önce toplanılması sürpriz  olacaktır” dedi.

Star
 

Bu haber 270 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,816 µs