En Sıcak Konular

Çözümde yeni perspektif Piramit Modeli

15 Ekim 2014 09:04 tsi
Çözümde yeni perspektif Piramit Modeli Ortadoğu ve Suriye'de yaşananlar üzerine çözüm sürecinde strateji değişikliğine giden Ankara, 'Piramit Modeli' müzakere sistemine geçiyor.

Yeni modele göre sürecin devamı için önce karşı tarafın adımı beklenecek, atılan adım anında karşılık bulacak.

Ankara'nın hazırladığı 291 sayfalık yol haritasında yeni bir değişikliğe gidildi. 18 ülkenin etnik ve mezhep hareketliliğine dayalı terör ve çözüm modellerini inceleyen Ankara, Ortadoğu gerçekliği ile uyumlu Türkiye modelini hayata geçirecek. Suriye'de yaşananlar üzerine çözüm sürecinde strateji değişikliğine giden Türkiye, 'Piramit Modeli' müzakere sistemine geçiyor. Yeni modele göre, atılacak her adıma karşılık bir adım atılacak.

3 HAFTADIR GÜNCELLENİYOR

Toplumsal barışın sağlanması için MİT ve İmralı arasında başlatılan görüşme trafiğinde 2'nci aşamaya geçiş sürecine hız kazandırmak için iki tarafın uç noktalardan orta noktada buluşacağı ve hızlandırılmış 'paralel düzlem modeli' müzakere yöntemi olarak benimsenmişti. Ancak bölgede yaşanan hızlı değişim ve Suriye'deki olayların Türkiye içindeki yansımalarını dikkate alan Ankara, son 20 gün içinde yaptığı yeni rötuşlarla yol haritasına son şeklini verdi. Buna göre, karşılıklı ve şartlı atılacak adımları öngören 'piramit modeli' temel müzakere yönetimi olarak uygulanacak.

PLAN TÜRKİYE ORJİNLİ

Çözüm sürecini yasal zemine oturtacak 6 maddelik tasarının yasalaşmasından sonra 87 günlük hummalı çalışmaların ardından yeni aşamaya geçmek için takvimlendirme işlemlerine son şekli verildi. 18 aydan bu yana sürdürülen çalışmalar bölgesel dengeler, IŞİD saldırıları ve bölgesel hareketlilik nedeniyle tam 5 kez revize edildi.

Türkiye orijinli 'Piramit Modeli'ni de içeren 291 sayfalık yol haritasında 'terör örgütünde çekilmenin devam etmesi', 'silahların bırakılması', 'geriye dönüş', 'döndükten sonra alınacak kararlar', 'örgüt üyelerinin topluma kazandırılması' ve 'isteyene siyaset yolunun açılması' gibi konular detaylarıyla irdelendi. Yeni plana göre örgütün adımlarına göre pozisyon belirleyecek olan Ankara, atılacak her olumlu adıma olumlu bir adımla cevap verecek. Örgütün bu sırada alacağı tavır ise sürecin takvimini ya uzatacak ya da hızlandıracak.

TÜM KÜRTLERİ KUŞATACAK

Konunun Ankara'daki muhatapları, yol haritasının Ortadoğu'da sorun yaşayan tüm Kürtleri kucaklayan bir planlama olduğunu belirtiyor.

Diğer yandan Ankara'nın önümüzdeki günlerde PYD lideri Salih Müslim ile bir kez daha görüşerek -şartlara uymaları durumunda- PYD-YPG güçlerini de eğit-donat sistemine dahil edebileceği iddia ediliyor. Ancak bu, tamamen Dışişleri Bakanlığı'nın Müslim'e İstanbul görüşmesinde ilettiği şartların yerine getirilmesi ile mümkün olacak.

18 ülke incelendi

18 ülkede 1920'den beri yaşanan terör olaylarını ve çözümlerini dikkatle inceleyen Ankara, 16 aydan buyana sürdürdüğü yol haritasına son şeklini verdi. 16 aylık süre içinde 21 akademisyen ve 13 gazeteci-yazarın dışında Kürt yönetimi yetkililerinin de görüşlerine başvurulduğu öğrenildi.

Yeni Şafak

Bu haber 681 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,539 µs