En Sıcak Konular

Suni kriz KKTC ve Türkiye'ye mal edilemez

14 Ekim 2014 16:57 tsi
KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu, Güney Kıbrıs Rum kesiminin, suni kriz yaratarak bunu KKTC ve Türkiye'ye mal etmeye çalışmasının kabul edilemez olduğunu bildirdi.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis’in, Türkiye’nin hidrokarbon konusunda attığı adımları gerekçe göstererek müzakereleri askıya almasını "gayri ciddi" olarak nitelendirdi.  

Anastasiadis'in Kıbrıs Türk tarafında yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle görüşmelerin "nasıl olsa kesileceği" şeklindeki açıklamalarının gerçeklerden uzak olduğunu vurgulayan Eroğlu, bu iddianın, mesnetsiz ve düşündürücü olduğuna dikkati çekti.

Kıbrıs Türk seçimlerinin ne geçmişte ne de şimdi görüşmelere herhangi bir engel teşkil ettiğinin bilinen bir gerçek olduğunu kaydeden Eroğlu, Kıbrıslı Rum liderin, seçime 6 ay kala böyle bir iddiada bulunmasının, masadan çekilmesini haklı göstermeye yönelik bahane olduğunu belirtti.

Anastasiadis’in masadan çekilmesine gerekçe olarak Kıbrıs'ın çevresindeki hidrokarbon yatakları konusunda KKTC'nin Türkiye ile attığı adımları gösterdiğini hatırlatan Eroğlu, şöyle devam etti:

"Halbuki bu adımlar, Kıbrıs Rum tarafının tüm ikazlarımıza karşın doğalgaz ve petrol yatakları konusunda Kıbrıs Rum tarafının atmış olduğu tek yanlı adımlara karşılık, haklarımızı korumaya yönelik olarak atmak zorunda kaldığımız mütekabil adımlardır. Kıbrıs Rum tarafının, 2011 yılında bu konuda tek yanlı olarak adım atmaya başladığı gün Kıbrıs Türk tarafının da bu konuda sessiz ve hareketsiz kalmayacağı yönünde açıklama yapmıştık.

Türk tarafı, bununla da kalmayarak, bir iyi niyet göstergesi olarak, 2011 ve 2012 yıllarında, her iki halka ait olan Kıbrıs adasının doğal kaynaklarının ortak kullanımına yönelik iki öneride bulundu. Söz konusu önerileri kabul etmek bir yana, görüşmekten dahi kaçınan ve ‘bu görüşmelerin konusu değil, benim egemenlik hakkımdır’ iddiasında bulunan Kıbrıslı Rum lider, bir yandan bunu söylerken, diğer yandan da bu konuyu gerekçe göstererek görüşmelerden çekilme çelişkisi içine düşmüştür. Bu açık çelişki, ancak Sayın Anastasiadis'in görüşmelerin üçüncü safhası olan al-ver egzersizine, yani gerçek müzakereye geçmekteki isteksizliği ve kapsamlı bir anlaşma konusundaki siyasi irade eksikliğiyle izah edilebilir.”

"Anastasiadis görüşmeleri geciktirdi"

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Anastasiadis’in, seçildiği günden itibaren çeşitli bahanelerle görüşmelerin başlamasını geciktirdiğini, ön şartlar ileri sürdüğünü, sonuç alıcı ve yapılandırılmış müzakerelerden kaçındığını ifade etti.

Rum liderin tavırlarından dolayı görüşmelerin başlamasının bir yıl geciktiğine işaret eden Eroğlu, şunları kaydetti:

"Bu zaman zarfında Rum lider uluslararası alanda attığı tek yanlı adımlarla bir yandan kendi konumunu güçlendirmeye çalışırken diğer yandan da Kıbrıs Türk halkı üzerindeki izolasyon ve kısıtlamaları pekiştirmeye ve yoğunlaştırmaya yeltendi. Biz eğer iyi niyet ve uzlaşı ruhuyla bağdaşmayan bu zararlı faaliyetleri gerekçe göstererek görüşmelerden çekilseydik görüşme süreci diye bir olay ortada kalmayacaktı."

Rum lideri Anastasiadis'in kendisini Kıbrıs'ın tek sahibi ve tek egemeni gibi görme yanılgısı içinde olduğunu belirten Eroğlu, açıklamasına şöyle devam etti:

"Eğer böyle olsaydı Kıbrıs'ta müzakerelere gerek kalmazdı. Rum liderinin egemenliğin tekelinde olduğu iddiası, görüşmelerin bu safhasını başlatan 11 Şubat 2014 tarihli ‘Ortak Açıklama’nın da lafzına ve ruhuna ters düşmektedir. Ortada eğer bir tahrik edici davranış varsa bu Kıbrıs Rum tarafının tüm uyarılarımıza karşın girişmiş olduğu bu tek yanlı faaliyetlerdir. Haklarımızı gasp etmeye yönelik bu faaliyetler yetmezmiş gibi, bir de bunlara karşı almak zorunda kaldığımız mukabil tedbirleri gerekçe göstererek görüşmelerden çekilmek, Kıbrıs Rum tarafının bu konudaki isteksizliği yanında pervasızlığının da açık bir kanıtıdır.

Kıbrıs Türk tarafı olarak biz, kapsamlı çözüm konusundaki ciddiyet ve samimiyetimizi defaatle kanıtladık. Güney Kıbrıs Rum kesiminin, suni kriz yaratarak bunu KKTC ve Türkiye'ye mal etmeye çalışması iyi niyetle bağdaşmaz ve kabul edilemez. Biz Kıbrıs Türk tarafı olarak masadayız ve Kıbrıs Rum tarafının da hatasını görerek daha fazla vakit geçirmeden masaya dönmesini bekliyoruz."

AABu haber 356 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,007 µs