En Sıcak Konular

Hakim: Yol kapatma ifade özgürlüğüdür!

14 Ekim 2014 14:39 tsi
Eskişehir'de bir hakim, yol kapatan göstericilere verilen para cezasını eylemi ifade özgürlüğü olarak tanımlayarak iptal etti

Okmeydanı Cemevi'nde cenaze bekelerken başından vurulan Uğur Kurt için Eskişehir'de yürüyüşü yapan gruba yolu kapattıkları için para cezası kesildi. Ceza kesilenler karara itiraz etti. Eskişehir 1. Sulh Ceza Mahkemesi "Yürüyüş yapacak yol olsa yolu kapatmazlardı" diyerek cezayı iptal etti.

Radikal’de yer alan habere göre Eskişehir’de geçen 23 Mayıs’ta yapılan protestoya katıldığı için hakkında 189 TL para cezası kesilen Mustafa Dinç, karara 1. Sulh Ceza’da itiraz etti. İtirazı değerlendiren Hakimi Kemal Karanfil, Türkiye’den geçmişten beri farklı düşünenlere ayrımcılık uygulandığını Erdal Eren, Sabahattin Ali, Nazım Hikmet, Ahmet Kaya ve Berkin Elvan’dan örnekler verdiği kararında "İfade özgürlüğü esnasında kısa süreliğine yolun kapatılmış olması, hemen yakındaki alternatif yolların oluşu da dikkate alındığında, başkalarının hak ve özgürlüklerini sınırlandıracak derecede bir yol kapatmadan bahsedilemeyeceğini, özgürlüğe üstünlük tanınması gerektiğini, aksi takdirde demokrasiden söz edilemeyeceğini” savunarak, para cezası iptal etti.    

Hakim Kemal Karanfil, 23 Eylül’de verdiği kararında, ceza kesilmiş sanıkların “ağırlıklı üniversite mezunu ve aydın” olduğunu belirterek, “Basın açıklaması yapmalarındaki amaç, güvenlik güçlerince orantısız güç kullanılması neticesinde birden çok göstericinin ölmesine duyulan üzüntünün dile getirilmesi olduğu aşikardır. Ülke tarihine baktığımızda, farklı düşünen kişilerin ölümü ile birlikte iade-i itibarlarının verilmesine çalıştığı, hatta ülkemiz dışındaki bazı mezarların getirilmesine çabalandığı görülmektedir” dedi.

Karanfil, kararında, geçmişte farklı düşündükleri için devlet şiddetine maruz kalan Erdal Eren, Sabahattin Ali, Nazım Hikmet, Ahmet Kaya’nın akıbetine toplumun üzüldüğünü belirtti.

Kararında “Anadolu’nun kilimi gibi motiflerdeki renkler gibi farklılıklardan güzellik doğar” diyen Karanfil, şiddete başvurulmadıkça farklı düşünen ve bu doğrultuda eylem ve gösteri yapanları zenginlik olarak kabul etmek gerektiğini savunarak, şunları yazdı: “Ayakta duranı, oturanı, yürüyeni, tencere tava çalanı, ışık yakıp söndüreni tehdit ve tehlike olarak görmek, sesini kesmek için mücadele etmek, bırakın ilerisini, demokrasiyle bağdaşmaz. Şiddet unsuru taşımayan, sadece etkiyi tepki ölçüsü doğrultusunda tepki gösteren sanıkların suç işleme kastıyla hareket etmediklerinin düşünülmesi gerekir.”


'VALİLİK MUHALİFLERE İZİN VERMİYOR'

Karanfil, gösteri ve toplantılar valilik onayına bırakıldığında farklı düşünenlere izin verilmeyeceğini savunarak “Gösteri ve toplantılar valilik makamının onayına, iznine bırakıldığı takdirde çoğunluğun görüşünde olmayan hiçbir gösteri için ağırlıklı olarak izin verilmediğinden farklı düşünen hiç kimsenin gösteri ve toplanma hakkı ne yazık ki görülemeyecektir” dedi. Oysa Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin çoğulculuğu ve farklı düşünceleri teminat altına aldığını kaydeden Karanfil, “Sarsıcı da olsa ileri sürülen ifadelerin özgürlükler kapsamında değerlendirilmesi gerekir” dedi. Karanfil, “İfade özgürlüğü esnasında kısa süreliğine yolun kapatılmış olmasının, hemen yakındaki alternatif yolların oluşu dikkate alındığında, başkalarının hak ve özgürlüklerini sınırlandıracak derecede bir yol kapatmadan bahsedilemeyeceğini, özgürlüğe üstünlük tanınması gerektiğini ve aksi takdirde demokrasiden bahsedilemeyeceğini” vurguladı.

Eskişehir Valiliği‘nin 2005 yılında, basın açıklaması ve yürüyüş yapılamayacak alanları ilan ettiğini belirten Karanfil, “İlanda neredeyse Eskişehir’deki tüm caddeler ve alanların yasak kapsamına alındığını, sesini başkalarına duyurmayı amaçlayan kişilere herhangi bir yer ve alan bırakılmamasının hakkın özünü ihlal niteliğinde olduğunu” belirterek, 189 TL’lik cezayı iptal etti.  Bu haber 287 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,915 µs