En Sıcak Konular

TANAP projesinde imzalar atıldı!

14 Ekim 2014 11:50 tsi
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi Ana Hat Boruları Alım Sözleşmeleri imza töreninde konuştu.

Projenin bir aşamasını daha yürürlüğe sokuyor olmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Davutoğlu, pek çok ülkede sorunlar yaşanırken, Türkiye ve Azerbaycan'ın bölgede yükselen iki ülke olduğunu vurguladı.
 
Proje ile ilk etapta 16 milyar metreküp doğalgaz taşınacağını daha sonra ise kapasitenin 22, 24 ve 32 milyar metreküpe çıkacağını hatırlatan Davutoğlu, Türkiye'nin tüketici bir ülke olmanın yanı sıra transit bir ülke olacağını ve 2019 yılı itibariyle Avrupa'ya gaz akışının başlayacağını ifade etti.
 
Türkiye ve Azerbaycan'ın bir birini tamamlayan iki ülke olduğunu belirten Davutoğlu, "Coğrafyalarımız enerji potansiyelimiz birbirini tamamlıyor" dedi.
 
İmalatın yüzde 80'nin Türk firmaları tarafından yapılacağını söyleyen Davutoğlu, bunun Türk sanayisinin geldiği noktayı göstermesi açısından dikkat çekici olduğunu vurguladı.
 
Projenin sadece bir doğalgaz projesi olmayacağını belirten Davutoğlu, Hazar Denizi'nden başlayan projenin Arnavutluk'ta Adriyatik Denizi'ne ulaşacağını ve oradan İtalya'ya geçeceğini ifade etti. Proje ile Azerbaycan'ın Arnavutluk'la ortak potada buluşacağını belirten Davutoğlu, Türkiye Yunanistan ilişkilerinin daha da gelişeceğini belirtti.
 
Projeyi, Kafkaslarla Balkanlar arasında bir barış köprüsü olarak tanımlayan Davutoğlu, "Yaşasın Türkiye Azerbaycan dostluğu" ifadelerini kullandı.
 
Konuşmaların ardından sözleşmenin taraflarının da katılımı ile imzalar atıldı.

trthaber

Bu haber 312 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,053 µs