En Sıcak Konular

İncirlik ile ilgili yeni bir durum yok

13 Ekim 2014 20:58 tsi
İncirlik ile ilgili yeni bir durum yok Başbakan Yardımcısı Arınç, "Terörle mücadele kapsamında yürütülen işbirliği dışında İncirlik ile ilgili yeni bir durum yoktur" dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, "Terörle mücadele kapsamında yürütülen işbirliği dışında İncirlik ile ilgili yeni bir durum yoktur. Bu aşamada sadece eğit-donat programı için Türkiye tarafından önerilen bazı tesisler söz konusudur. Bunda da karar aşamasına gelinmemiştir" dedi.

Arınç, Türkiye'nin çeşitli kentlerinde IŞİD bahanesiyle yaşanan şiddet olaylarına ilişkin, "Çok acı olaylar yaşandı. Dileriz ki tekrarı olmasın. Tekrarının olmaması için de hükümet olarak, ülkeyi yöneten yürütme organı olarak, bütün tedbirleri alacağımızı ve kamu düzeninin esas olacağının da bilinmesini istiyorum" diye konuştu.

"Kapsamlı iç güvenlik reformu ihtiyacı ortaya çıktı"

Arınç, şunları kaydetti:

"Başta polis olmak üzere tüm güvenlik güçlerimizin bu tür toplumsal olaylar şiddete dönüştüğü takdirde, aşırı ve yaygın bir şiddet kullanımının söz konusu olduğu hallerde güvenlik güçlerinin elini güçlendirmek, onlara yeni imkanlar ve kullanabileceği yeni alanlar elbette tesis etmek suretiyle bir çalışma yapılacaktı. Bu, bugünün meselesi değildir, geçmişten bu yana üzerinde çalışılan bir konuydu ama son yaşadığımız olaylarla bunun aciliyeti ortaya çıktı. Konu üzerinde çalışıldı, bu çalışma bir süre daha devam edecek.

Sadece bu kanunlarda bir değişiklik yapılmasının yeterli olmayacağı, kapsamlı bir iç güvenlik reformunun hazırlanması ihtiyacı ortaya çıktı. Bu kapsamlı iç güvenlik reformunda, özellikle AB üyesi ülkelerde bu durum nasıl karşılanmaktadır ve belki de bir Almanya örneğine öncelik vermek suretiyle oradaki uygulamaları, oradaki yetkileri belki esas alabilecek, Türkiye özeline uygulanabilecek bir noktaya getirmek üzere çalışmalara devam edilmesi kararı da verilmiş oldu."

AABu haber 608 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,388 µs