En Sıcak Konular

Hamaney'den 'mezhepleri çatıştıyorlar' mesajı

13 Ekim 2014 17:30 tsi
Hamaney, ABD, İngiltere ve İsrail’in IŞİD'i kullanarak Müslümanlar arasında ihtilaf çıkarttıklarını belirterek özellikle Şii ve Sünniler arasında fitne çıkarıldığını söyledi

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Şiilerin Bayramı münasebetiyle yaptığı konuşmada ABD, İngiltere ve İsrail’in IŞİD'i kullanarak Müslümanlar arasında ihtilaf çıkarttıklarını iddia etti.

Hamaney, başkent Tahran’da yaptığı konuşmada Şiilerin Gadir-i Hum Bayramı'nı kutladı. Hamaney, "Müstekbirler, farklı mezheplere bağlı müslümanlar arasında özellikle Sünni ve Şiiler arasında düşmanlık meydana getirmek için çabalıyorlar" diye konuştu.

Müslümanlar arasındaki ihtilafların, Müslümanların gücünü içe dönük kavgalarda heba etmelerine sebep olduğunu belirten Hamaney, bu durumun sömürgeci güçlerin oyunu olduğuna dikkati çekti.

Hamaney, "IŞİD gibi örgütler bu programın uygulayıcılarıdır. Onlar, El-Kaide ve IŞİD'i tefrika çıkarmak ve İran'la mücadele etmek için kurdular. Ancak şimdi kendi aleyhlerine döndü" dedi.

ABD’nin IŞİD stratejisinin de 'sahte' olduğunu iddia eden Hamaney, “ABD ve müttefiklerinin IŞİD’e karşı mücadele olarak adlandırdıkları hareket, Müslümanlar arasında ayrılık ve düşmanlıklar çıkarmayı hedeflediğini söyledi.

Hamaney "Şii ve Sünni müslümanlar, bir diğer mezhebin duygularını incitecek ve aralarında ihtilaf çıkaracak davranışların, kesinlikle ABD, İngiltere ve Siyonistlere hizmet edeceğini bilmelidir" değerlendirmesinde bulundu.

Bu haber 315 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,991 µs