En Sıcak Konular

İsrail askerleri Filistinlilere saldırdı

13 Ekim 2014 13:50 tsi
Müslümanların Mescid-i Aksa’ya girişinin yasaklanmasını protesto eden Filistinliler’e müdahale eden İsrail askerleri, AA muhabirlerinin de bulunduğu bazı gazetecileri tartakladı.

Bazı Filistinliler, İsrail askerlerine taş atarak karşı koymaya çalıştı. Askerlerin müdahalesi sonucu, çoğunluğu kadın olmak üzere 20’den fazla kişi yaralandı.
 
İsrail askerleri, aralarında AA muhabirlerinin de bulunduğu bazı gazetecileri tartakladı.
 
Olay yerinde AA muhabirine açıklamalarda bulunan Mescid-i Aksa Vakfı Başkanı Abdulazim Salhab, “Mescid-i Aksa içinde eğitim gören bütün öğrencileri içeri sokmadılar. Aksa görevlileri dahil kimseyi içeriye almadılar. Aksa'da saat 6 buçuktan beri plastik mermi ve ses bombasıyla müdahalede bulundular. Aksa sadece Filistinlilerin değil, bütün Müslümanların. Bu Aksa'yı korumak bütün Müslümanların görevi” dedi.
 
Öte yandan, sabah saatlerinde İsrail polisinin Mescid-i Aksa’nın avlusuna ses bombası ile göz yaşartıcı gaz kullanarak baskın düzenlemesinin ardından, Filistinliler ve güvenlik güçleri arasında arbede yaşanmıştı.
 
Likud Partisi'ne bağlı Manhigut Yehudit (Yahudi Liderliği Hareketi) lideri ve İsrail Meclisi (Knesset) Başkan Yardımcısı Moşe Feiglin'in de aralarında bulunduğu bazı İsrailler, polis güçlerinin koruması altında sabah saatlerinden itibaren gerginliğin yaşandığı Mescid-i Aksa’nın avlusuna girmişti.
 
Yahudilerin bu hafta kutladığı “Sukot” bayramı dolayısıyla, Mescid- Aksa’ya yönelik ihlallerİ sürüyor.
 
Sözlükte “çardaklar” anlamına gelen "Sukot" tarihi açıdan, İsrailoğullarının Sina çölünde Allah tarafından 40 yıl dolaştırıldıkları sırada çölde geçici barınaklarda yaşayarak hayatlarını devam ettirdikleri kırk yılı temsil ediyor. Çarşamba günü başlayan ve 9 gün sürecek olan Sukot Bayramı nedeniyle Ortodoks Yahudiler, şehrin sokaklarına çardak kurdu.
 
Mescid-i Aksa Külliyesi içerisinde Kıble Mescidi ile Emeviler döneminde inşa edilen Kubbetu's Sahra camisinin yanısıra müze, medreseler, bahçeler ve büyük avlu bulunuyor. İslam inancında Beyt'ul Makdis adı verilen külliye alanı, Müslümanların ilk kıblesi özelliğini taşıyor.
 
Süleyman Mabedi kalıntılarının külliye alanının altında olduğuna inanan Yahudi yerleşimciler külliye alanı altında kazı çalışmaları yapıyor. Yerleşimciler ve İsrailli yetklililer zaman zaman Aksa Külliyesi içerisine de girerek cami cemaatini ve eğitim gören öğrencileri taciz ediyor. Müslümanların karşı çıktığı bu tür ihlaller nedeniyle Mescid-i Aksa'da sık sık gerginlik yaşanıyor.

aa


Bu haber 330 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,793 µs