iyibilgi Ankara " /> iyibilgi Ankara "/>

En Sıcak Konular

Plan

13 Ekim 2014 13:03 tsi
Plan Bombalar büyüyorsa, sorun var demektir! iyibilgi Ankara

iyibilgi Ankara

Türkiye "hâlâ" başta ABD olmak üzere koalisyon ortaklarının "planını" görmüş değil. Ankara bundan rahatsız da değil, çünkü kendi tahminlerinden başka bir şeyin ortaya çıkamayacağını, yani bir "sürpriz" olamayacağını hesaplıyor.

Mesela; Suriye-IŞİD arasında bir öncelik seçimi yapıldığı, yapılacağı iddiası Türkiye'ye yöneltiliyor ama Ankara için bu konvansiyonel bir yorum! Yani, eğer ABD ve koalisyon Şam üzerinden IŞİD'e cephe konumlandırırsa, "bu sadece IŞİD'E yarar"!

Ankara'nın adımı?..

Bu süreçte Türkiye'nin ne yapacağı sorulduğunda-ki Batı'da bundan başka soru merak edilmiyor neredeyse-bunun yanıtı çoktan verilmiş durumda ama ortalık o kadar toz-duman ki, duyanlar varsa da duymazdan gelmelerini saklayabiliyorlar.

Tek cümle: Üstten koruyun, Suriyelilerden oluşan hiçbir yabancı savaşçı barındırmayan bir üçüncü güç bunu halleder. Bu cümlede önemli nokta "hiçbir yabancı savaşçı barındırmayan"! Dikkat edilirse, bu bölüm çıkarıldığında cümlenin anlamı bozulmuyor!

Kızma 'birader'!

Bu yalın plan son zamanlarda kimi Avrupa ülkelerinde ve ABD içinde de destek bulmaya başladı. Ancak Washington için bu hala zor. Bu planın "ortaklarda" huzursuzluk yaratan bir özelliği de, Türk malı olması! Bu yüzden Ankara'nın tekrarladığı "sizin planınız ne" sorusu sinirleri biraz geriyor.

Çünkü ellerindeki tek şey bir "savaş taktiği". Stratejik plan yok veya ham. İşte şimdi Türkiye, "entegre plandan" bahsediyor. Aslında entegre plan denilen, ABD/Batı planının stratejik seviyeye yükseltilmesi. Yükseldikçe Ankara daha çok destek verecek koalisyona. İstediklerini de alabilirler! (Üslerden fazlası da olabilir.) Yeter ki "stratejik" olsunlar!

www.iyibilgi.comBu haber 2,469 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,785 µs