En Sıcak Konular

İngiltere'de sağlık çalışanları grevde

13 Ekim 2014 11:20 tsi
İngiltere'de hemşire ve ambulans görevlileri hükümetten talep ettikleri zam konusundaki anlaşmazlıklar nedeniyle greve gitti.

Birleşik Krallık'taki Ulusal Sağlık Hizmeti'nin (NHS) çalışanları, hükümetten talep ettikleri zam konusunda yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle grev yapıyor.
 
Hemşire ve ambulans görevlilerinin aralarında bulunduğu binlerce NHS çalışanın katıldığı grevde doktorlar ve dişçiler ise yer almıyor.
 
Yerel saatle 11.00'de (TSİ 13.00) son bulacak grevin İngiltere genelindeki NHS hizmetlerini etkileyeceği, ancak acil servis hizmetlerinde herhangi bir aksamaya sebep olmayacağı bildiriliyor.
 
Sağlık çalışanları, Muhafazakar-Liberal Demokrat koalisyon hükümetinden tüm NHS çalışanları için yüzde 1 zam talebinde bulunurken, İngiliz hükümeti bu önerinin maliyetinin çok fazla olacağını savunuyor.
 
Greve katılan sendikalar, son 30 yılda ödemelere yönelik olarak NHS çalışanları tarafından düzenlenen ilk grevin hükümete açık bir mesaj göndereceğini bildiriyor.
 
Sağlık Bakanlığı'ndan greve ilişkin yapılan açıklamada, işçi sendikalarının greve gitmesinin hayal kırıklığı yarattığı ifade edilerek, "NHS çalışanları bizim için çok değerli ve 2010 yılından beri 12 bin 500 klinik çalışanına ödeme yapabilmek için NHS'in bütçesini arttırdık. Ancak zam yapacak durumda değiliz" denildi.
 
Hükümeti protesto amacıyla yapılan sağlık çalışanlarının grevi yarından itibaren 4 gün boyunca iş yavaşlatarak devam edecek.

aa


Bu haber 303 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,363 µs