En Sıcak Konular

Hain saldırıyı kiralık araçla gerçekleştirmişler

11 Ekim 2014 16:34 tsi
Hain saldırıyı kiralık araçla gerçekleştirmişler Bingöl'de İl Emniyet Müdürü Atalay Ürker ile beraberindekilere yönelik silahlı saldırının kiralık araçla gerçekleştirildiği öğrenildi.

Bingöl'de İl Emniyet Müdürü Atalay Ürker ile beraberindekilere yönelik silahlı saldırının kiralık araçla gerçekleştirildiği, sonrasında çıkan çatışmada 4 teröristin etkisiz hale getirildiği, aracın sürücüsünün ise karanlıktan faydalanarak kaçtığı öğrenildi.

Kimliği belirlenen sürücünün yakalanması ve olayla ilgili tüm detayların ortaya çıkarılması için Ankara'dan istihbaratçıların bulunduğu uzman ekip kente gönderildi.

Bingöl'de İl Emniyet Müdürü Atalay Ürker ile beraberindekilere yönelik silahlı saldırının ve sonrasında teröristlerin etkisiz hale getirildiği çatışmayla ilgili detaylar netleşmeye başladı.

Kentteki olaylarda zarar gören esnafın durumunu yerinde görmek isteyen Emniyet Müdürü Ürker beraberindeki müdür yardımcıları Atıf Şahin ve Muharrem Ay, Güvenlik Şube Müdür Yardımcısı Başkomiser Hüseyin Hatipoğlu ile koruma görevlisi polis memuru Uğur Adlı ile Yenişehir Mahallesi Selahattin Kaya Caddesi ile Yeşim sokağın kesiştiği noktada yaya olarak incelemelere başladı.

Bu sırada, kiralık olduğu belirlenen, 12 AR 900 plakalı araçtan emniyet görevlilerine doğru ateş açıldı. Araç seyir halindeyken Kaleşnikof tüfeklerle açılan ateşin sonrasında PKK/KCK terör örgütü mensupları olay yerinden uzaklaştı.

Tüm ihtimaller ele alındı

Saldırı sonrasında hemen operasyon başlatan güvenlik güçleri, içinde 5 teröristin bulunduğu aracın gidebileceği güzergahları belirledi.

Teröristlerin Genç ilçesine veya Elazığ-Muş karayoluna gidebileceği ihtimalleri üzerinde duran polis ve jandarma ekipleri bu yollarda güvenlik önlemlerini artırdı. Kentten çıkış noklarında ise yoğun önlem alındı.

Yere yatarak ateş etti

Teröristlerin bulunduğu araç, Murat Nehri üzerindeki köprüyü geçtikten sonra Genç ilçesi girişinde özel harekat polislerince oluşturulan kontrol noktasında durduruldu. Araçtakilere "Araçtan in, kontrol yapılacak" anonsu yapıldı.

Bunun üzerine aracın kapısını açan teröristlerden biri yere yatarak güvenlik güçlerine ateş etmeye başladı. Bir başka terörist ise aracın içinden ateş etti. Güvenlik güçlerinin karşılık verdiği çatışmada bir terörist aracın dışında, üç terörist aracın içinde etkisiz haline getirildi.

Operasyon 2 saat içinde tamamlandı

Etkisiz hale getirilen teröristlerin Bahoz Amed kod adlı R.Ö (22), Kendal Serhat kod adlı E.E (15), A.B (46) ile kimliği belirsiz bir PKK/KCK terör örgütü mensubu tespit edildi.

Teröristlerle 2 Kaleşnikof marka silah ve bu silahlara ait çok sayıda mermi de ele geçirildi. Saldırının ardından hemen harekete geçen güvenlik güçleri, iki saat içinde teröristleri yakalayarak etkisiz hale getirdi.

Aracın sürücüsü ise açılan ilk ateşin ardından araçtan çıkarak ormanlık alana kaçtı. Karanlıktan yararlanan sürücünün yakalanması için çalışmalar devam ediyor.

Sürücünün kimliği belirlenirken Ankara'dan istihbarat görevlilerinin bulunduğu uzman ekip, kente gönderildi. Çalışmalara başlayan ekibin, saldırının gerçekleştiği bölgedeki güvenlik kameraları ile MOBESE görüntülerini detaylıca incelediği öğrenildi.

Emniyet Müdürü Ürker ve beraberindekilere yönelik silahlı saldırıyla ilgili 7 kişi ise gözaltına alındı. Şüphelilerin saldırı sırasında gözcülük yaptığı veya bilgi sağladığı iddialarının üzerinde duruluyor.

Öte yandan Bingöl Valiliğince saldırıyla ilgili yapılan yazılı açıklamada,  teröristlerle güvenlik güçleri arasındaki çatışma sırasında olay yerinden geçmekte olan 36 EV 104 plakalı araç sürücüsünün yaralandığı kaydedildi.

AABu haber 459 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,980 µs