En Sıcak Konular

Hayat normale dönüyor

11 Ekim 2014 14:37 tsi
Hayat normale dönüyor IŞİD'in Kobani'ye yönelik saldırıları bahane edilerek izinsiz gösterilerin düzenlendiği Diyarbakır, Van, Ağrı, Hakkari, Muş ve Bitlis'te hayatın normalleşmesiyle hasar gören binaların onarım çalışmaları sürüyor.

IŞİD'in Kobani'ye (Ayn el Arap) yönelik saldırıları bahane edilerek izinsiz gösterilerin düzenlendiği Diyarbakır, Van, Ağrı, Hakkari, Muş ve Bitlis'te hayatın normalleşmesiyle hasar gören kamu binaları, banka şubeleri ve iş yerlerinde zarar tespit ve onarım çalışmaları sürüyor.

Diyarbakır, Van, Ağrı, Hakkari, Muş ve Bitlis'te göstericilerin olaylar sırasında aydınlatma ve MOBESE kameralarının bulunduğu direkleri devirip, çeşitli malzemelerle barikat kurarak kapattıkları yollar, iş makineleri tarafından temizlendi.

Yaklaşık bir haftadır terör örgütü IŞİD'in Kobani'ye girmesini bahane eden bazı gruplar, kent merkezleri ve ilçelerde izinsiz gösteriler yaparak kamu kurum ve kuruluşların mallarına, siyasi parti binalarına, iş yerlerine, bankalara, araçlara ve MOBESE sistemlerine zarar verdi.

Yaşanan karışıklık nedeniyle esnafın da kepenk açmadığı il ve ilçelerde, olayların yatışmasıyla bugün hayat tam anlamıyla normale döndü.

- Diyarbakır

Valiliğin, terör örgütü IŞİD'in Halep'in Kobani (Ayn el Arap) kentine yönelik saldırıları bahane edilerek yapılan gösterilerin ardından aldığı "sokağa çıkma yasağı" kararı sonrasında kent merkezinde çeşitli bölgelere yerleştirilen askeri zırhlı araçlar, yasağın kalkması ve gerginliğin azalması nedeniyle birliklerine geri döndü.

Bu arada olaylarda hasar gören kamu kurumları, banka şubeleri ve iş yerlerinde çalışmalar sürüyor.

- Bitlis

Tatvan, Hizan ve Ahlat ilçelerinde kepenklerini açan esnaf, iş yerlerinin kırık camlarını değiştirip, dükkanının önünü temizleyerek yeniden iş başı yaptı. Vatandaş ise sakinliği fırsat bilerek sokağa çıktı ve alışverişine kaldığı yerden devam etti.

Tatvan'da olaylara karışan ve gözaltına alınan 9 kişiden 3'ü çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

- Hakkari

Hakkari'nin Yüksekova, Çukurca ve Şemdinli ilçelerinde belediyelerin temizlediği sokaklar yeniden canlanırken, kamu kurum ve kuruluşlarında hasar tespit çalışması başlatıldı.

- Van

Van'ın Erciş, Özalp, Çatak, Çaldıran ve Muradiye ilçelerinde olayların yatışmasıyla hayat bugün normale döndü.

Valiliğin konuyla ilgili oluşturduğu komisyon ise zarar gören iş yerleri için hasar tespit çalışması başlattı.

- Ağrı

Sabahın erken saatlerinde özellikle kepenklerin kapalı olduğu Doğubayazıt ve Patnos ilçelerinde olayların durmasının ardından esnaf, yakılan, kırılan iş yerlerini onarmaya çalışıyor.

Birçok iş yeri kırılan camların yenilemeye başladı. Belediye ekipleri, olaylarda yola konulan barikatları ve taşları, iş makineleriyle kamyonetlere yükleyerek ilçe dışına taşıdı.

Öte yandan, düzenlenen izinsiz gösterilerde Ağrı merkezde 30, Doğubayazıt'ta 69, Patnos'ta ise 54 kişi gözaltına alınmıştı. Doğubayazıt'ta gözaltına alınan 69 kişiden 15'i tutuklanmıştı.

- Muş

Muş merkez ile Malazgirt, Bulanık ve Varto ilçelerinde IŞİD bahanesiyle aralıklarla devam eden izinsiz gösterilerin son bulmasının ardından hayat normale döndü.

Kentte özellikle Yeşilyurt Mahallesi ve Karayolları Kavşağı ile İstasyon Caddesi'nde gerçekleşen yol kapatma eylemleri ve gösteriler dolayısıyla bazı iş yerlerinde zarar meydana geldi.

Gösterilerin son bulmasının ardından Yeşilyurt Mahallesi'nde yollarda oluşan çöp birikintileri ve enkazların kaldırılmasıyla açılan caddede göstericilerce kepenkleri kırılarak yağmalanan market dışındaki diğer iş yerleri açılırken, hayat normale döndü.

İl genelinde şu anda herhangi bir gösteri yaşanmamasının yanı sıra polis ekipleri de oluşabilecek olumsuzluklara karşı polisevi ile banka şubeleri önünde hazır bekliyor.

Malazgirt ilçesinde de olayların sona ermesiyle 4 gündür kapalı olan kepenkler açıldı. İki banka şubesi, PTT binası, bir dershane ile bir av bayisinin atılan molotofkokteylleriyle tamamen yakıldığı ve bazı iş yerlerinin zarar gördüğü ilçede, belediye ekipleri cadde ve sokakları temizlemeye başladı. İlçede, hayat normale döndü.

PTT binası, bir banka şubesi, 3 kamu aracı ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne molotofkokteyli atılarak yakılan ve birçok iş yerinin zarar gördüğü Bulanık ilçesinde, sabah saatlerinde belediye ekipleri temizlik yaptı. Gösterilerin durmasıyla ilçe esnafı da kapalı kepenklerini açtı.

Olayların ilk günü bir kişinin kafasına gaz kapsülü isabet etmesi sonucu hayatını kaybettiği ve göstericilerce 9 okul, PTT binası ile İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü binası, bir Kur'an kursu ve av bayisinin yakıldığı Varto ilçesinde de hayat normale döndü.

- Bursa

Bursa'da, IŞİD bahanesiyle izinsiz gösteriler kapsamında bir minibüste molotofkokteyli bulunmasıyla ilgili 7 kişi gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, polis ekipleri, terör örgütü IŞİD'in Kobani'ye (Ayn el Arap) saldırmasını bahane eden grupların gösterileri sırasında çevredeki bir minibüsün içindeki kişilerden şüphelendi.

Ekipler, takibe aldıkları aracı Osmangazi ilçesi Emek Mahallesi'nde durdurdu. Minibüsteki aramada, 3 molotofkokteyli ele geçirildi.

Araçta gözaltına alınan 7 kişi, emniyette işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi.

- Tunceli

Terör örgütü IŞİD'e tepki bahanesiyle Tunceli’de yapılan izinsiz gösterilere katıldıkları iddiasıyla gözaltına alınan 6 kişiden 2'si tutuklandı.

Tunceli kent merkezinde terör örgütü IŞİD'e tepki bahanesiyle düzenlenen izinsiz gösterilerde, aralarında bazı okul, Türk Telekom il binası, banka şubeleri, MOBESE sistemleri ile iş yerlerine molotofkokteyli attığı ve zarar verdiği iddiasıyla 6 kişi gözaltına alıdı.

Emniyet Müdürlüğünde işlemleri tamamlanarak adliyeye sevk edilen kişilerden 4'ü serbest bırakılırken, N.U. ve S.K. tutuklandı.

- İzmir

İzmir'de 17 sivil toplum kuruluşu tarafından oluşturulan "Bayrağa Saygı, Birliğe Çağrı Platformu" üyeleri, son günlerde çeşitli illerde IŞİD bahanesiyle düzenlenen izinsiz gösterilere karşı itidal çağrısı yaptı.

Balçova'daki bir otelde düzenlenen basın toplantısında platform adına konuşan Memur-Sen İzmir İl Başkanı Abdurrahim Şenocak, birlik ve beraberlik çağrısı yapmak için bir araya geldiklerini, tek vatan, tek bayrak ideali ile Türkiye'nin istikrarını hedefleyen girişimleri boşa çıkarmak istediklerini söyledi.

"İstikrarsızlıkların Türkiye'ye maliyetlerini biliyoruz" diyen Şenocak, şunları söyledi:

"Etrafımızda uluslararası projeler kapsamında insanların öldürüldüğü kanların aktığı bir coğrafyada biz de PKK terör örgütü ile uğraştık ve sonunda çözüm sürecine ulaştık. Bu çözüm sürecini Türkiye'de herkes destekliyor, bozulmamasını ve halel gelmemesini önemsiyoruz."

- Gaziantep

Doğu ve Güneydoğu Platformu Platformu Sözcüsü Cemal Kadoğlu, son günlerde yaşanan "acı hadiselerin" herkesi derinden üzdüğünü söyledi.

Gaziantep'in farklı kültürleri bir arada uyumla yaşatabilmesiyle bugünlere geldiğini vurgulayan Kadoğlu, dini, fikri, inancı, kültürü ve kimliği ne olursa olsun herkesin kardeşlik içerisinde yaşamasının en büyük güçleri olduğuna dikkati çekti.

- Afyonkarahisar

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı İsmail Kumartaşlı, dernek binasında düzenlediği basın toplantısında, IŞİD'in Kobani'ye (Ayn el Arap) yönelik saldırıları bahane edilerek yapılan izinsiz gösterilerde yaşananların üzücü olduğunu söyledi.

Gösterilerde şehit olan polislerin bütün hayallerinin bitirildiğini dile getiren Kumartaşlı, "Kamu malına zarar vermek suçtur. Halkı isyana teşvik etmek büyük bir suçtur. Ben buradan devletimin yetkili organlarına suç duyurusunda bulunuyorum. Göreve çağırıyorum. Bu hain vatansızlar hakkında kanuni işlemler derhal yapılmalıdır" dedi.

AABu haber 520 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,792 µs