En Sıcak Konular

Rusya ve İran'a ağır darbe

9 Ekim 2014 13:04 tsi
Suudi Arabistan Petrol Siyasetleri ve Stratejik Beklentiler Merkezi Başkanı Raşid Abanm, Suudi Arabistan'ın, önümüzdeki aylarda Asya ve Kuzey Amerika'da varil başı petrol fiyatını 50-60 dolara indireceğini kaydetti.

Abanmy, son üç ayda 115 dolardan 92 dolara inen ham petrol fiyatının önümüzdeki aylarda daha da ineceğini, Suudi Arabistan'ın bunu Rusya ve İran'a baskı aracı olarak maksatlı yaptığını iddia etti.
 
İran'ın, Suudi Arabistan'ı Asya piyasalarındaki mezatlarda petrolü ucuza sattığına dair suçlamasının doğru olduğunu, Kuzey Amerika'ya ihraç edilen petrol fiyatında da indirim yaptığını belirtti.
 
Açıklanan şekliyle bu fiyat indiriminin müşterileri korumak ve yeni müşteriler elde etmeye yönelik olduğunu ancak, kararın arkasında siyasi nedenler olduğunu dile getiren Abanmy, "Suudi Arabistan'ın petrol fiyatlarındaki indiriminin gerisindeki gerçek neden Rusya ve İran'a Suriye konusunda baskı oluşturmak. İran'ın nükleer tesis projesi de bu fiyat indirimindeki nedenlerden biri..." dedi.
 
Almanya'nın Ukrayna'daki gelişmelerden dolayı Rusya'ya uyguladığı baskı sonucunda bu ülkeye olan ticaretinin yüzde 25'inden vazgeçmek zorunda kaldığını, körfez ülkelerinin de Suriye konusundaki tavrından dolayı Rusya'nın ekonomik kaynaklarına baskı amacıyla petrol fiyatları üzerindeki değişiklikte etkili olabileceğini ifade eden Abanmy, petrol fiyatlarındaki indirimin Rusya ve İran'a etkisinin körfez ülkelerine yapacağından daha fazla olduğunu söyledi.
 
Raşid Abanmy, petrol fiyatlarının belirlenmesinde OPEC'in kararlarının tavsiye niteliğinde olduğunu, petrol üreten ülkeler açısından herhangi bir bağlayıcılığının olmadığını belirtti.
 
aa


Bu haber 915 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,040 µs