En Sıcak Konular

Kobani'de son durum: ABD'den şok açıklama!

9 Ekim 2014 12:52 tsi
Kobani'de son durum, Kürtler için bir hayli endişe verici! ABD, Kobani'nin düşeceğini duyururken, IŞİD kente 3 koldan saldırmaya başladı. İşte Kobani'den son dakika haberleri;

KOBANİ'deki IŞİD baskısı giderek artıyor. ABD'nin Kobani düşebilir açıklamasıyla birlikte bölgeden yükselen çatışma sesleri daha da şiddetlendi.

Bu arada dün gece saatlerinde koalisyon güçleri bir kez daha Kobani'deki IŞİD mevzilerini vurdu.

IŞİD şehirdeki direniş ve ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava operasyonlarının ardından bazı bölgelerden geri çekilmişti. Kobani'den gelen son dakika haberler, örgütün şehir merkezine yönelik yeni bir saldırı başlattığı yönünde.

  12.30  

   ABD'DEN ŞOK AÇIKLAMA (YENİ GELDİ)  

*ABD Savunma Bakanlığı, IŞİD'e karşı sahada birlikte çalışacakları yetkin bir gücün olmaması halinde hava saldırılarıyla elde edilecek başarının sınırlı olacağını ve Kobani'nin kurtarılamayacağını açıkladı.

*Pentagon sözcüsünün açıklamasında, “Tek başına hava saldırıları bunu başaramayacak, durumu düzeltemeyecek ve Kobani’nin kurtulmasını sağlamayacak. Bunu biliyoruz ve defalarca bunu söyledik” ifadelerini kullandı.

*Sözcü John Kirby, “Nihayetinde sahadaki yetkin güçlerin, Suriyeli muhalifler ve Irak ordusunun IŞİD’i mağlup etmesi gerekecek ancak bu da zaman alacak” dedi.

*Pentagon sözcüsü, “Şu anda Suriye’de, birlikte çalışabileceğimiz etkili, yetkin ve istekli bir ortağımız yok, gerçek bu” ifadelerini kullandı.
ERDOĞAN :
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan Kobani'deki son dakika gelişmeler üzerine bir yazılı açıklama geldi. Erdoğan'ın Kobani olaylarını bahane ederek yapılan gösteriler konusunda şu mesajı verdi;

-"İçinden geçmekte olduğumuz böylesine hassas bir süreçte, insani, demokratik ve iyi niyetli tavrımızın istismar edilmesine elbette müsamaha gösterilemez. Sergilenen şiddet, vandalizm ve yağmacılıkla, devletimiz en etkin şekilde, demokrasi ve hukuk içinde mücadele edecektir.

Sahnelenen bu oyunun, Çözüm Süreci’ni ve kadim kardeşliğimizi sabote etme amacını taşıdığı, Doğu ve Güneydoğu’daki huzur ortamını hedef aldığı da açıktır."

  10.30  

*Kobani'nin güney ve batısındaki IŞİD hedefleri koalisyon uçaklarınca yeniden vurulmaya başladı.

*IŞİD ile YPG arasında üç cephede çatışmalar devam ediyor. Kentin güney ve batısında çatışma sesleri geliyor.

*Kentin doğusundaki Kani Arap Mahallesi ve Sanayi bölgesinde IŞİD'in kontrolü devam ediyor.

*Üç haftayı aşkın süredir devam eden IŞİD'in Kobani kuşatmasında yaklaşık 400 kişinin öldüğü belirtiliyor. Kobani ve çevresinde yaşayan 160 bin kişi de sınırı geçerek Türkiye'ye sığınmış durumda.
  08.00

IŞİD İKİ MAHALLEYE GİRDİ

ABD liderliğindeki koalisyon güçleri IŞİD mevzilerini bombalamaya devam ederken, PYD Eş Başkanı Asya Abdullah, IŞİD'in kentin iki mahallesine girdiğini açıkladı. Reuters'a açıklama yapan Abdullah, "IŞİD, ağır silahlar ve tanklarla iki mahalleye girdi, çatışmalar çok yoğun, siviller ölebilir" dedi.

IŞİD ile YPG güçleri arasında dün yaşanan çatışmalar Kobani'nin doğusundaki Kani Arab Mahallesi ve Mıştenur Tepesi'nde yoğunlaştı. ABD liderliğindeki koalisyon güçleri ise Kobani'deki IŞİD mevzilerini bombalıyor.
kobani-son-dakika.20141009082116.jpgKobani'de koalisyon güçleri uçakları gece boyunca arka arkaya bombardıman yaptı.

HEMEN YARDIM LAZIM
PYD'nin ilan ettiği Kobani Kantonu Dış İlişkiler Sorumlusu İbrahim Kurdo, IŞİD güçlerinin doğudan, batıdan ve güneyden saldırı halinde olduğunu ve büyük bir kuşatma altında olduklarını söyledi.
Kurdo, "Bize yardım etmek isteyenler şu anda etsin. Kentte siviller var. Şu an büyük bir kuşatma halindeyiz. Dünya sesimizi duysun." dedi.
ABD: KOBANİ DÜŞECEK

ABD’li yetkililer, bir süredir Kürt gruplar ile Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) arasında çatışmaların yaşandığı Kobani’nin yakında IŞİD’in kontrolüne gireceğini açıkladı.

Kentin yakın bir zamanda IŞİD’in kontrolüne geçeceğini belirten yetkililer, Kobani’nin ABD’nin öncelikleri arasında bulunmadığını belirtti.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon sözcüsü John Kirby, "Kasabalar veya köylerin, hatta Kobani'nin IŞİD'in eline geçmesi gerçek bir ihtimal" şeklinde konuştu.

Kirby, "Sadece hava operasyonları Kobani'yi kurtaramaz. Bunun farkındayız" dedi.

Çarşamba günü bir açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise "Kobani'de yaşananları izlemek dehşet verici" demiş ve "Yine de ABD'nin stratejik hedeflerini göz önünde bulundurmamız gerekiyor" diye devam etmişti.

  07.00  
ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Suriye ve Irak'ta koalisyon güçleri tarafından düzenlenen yeni hava saldırıları hakkında bir bilgilendirme yaptı, Kobani çevresinde 8 hava saldırısı yapıldığını açıkladı.

Hava saldırılarına dair ayrıntılar şu şekilde:

Kobani yakınlarında düzenlenen 8 hava saldırısında IŞİD'e ait 5 silahlı araç, bir ikmal deposu, bir kumanda ve kontrol yerleşkesi, bir lojistik yerleşkesi, işgal ettikleri 8 kışla imha edildi; bir başka kışla zarar gördü.

KOALİSYON GÜÇLERİ SALDIRDI
 
Koalisyon güçlerinin IŞİD'e yönelik saldırıları sürüyor. Kobari'de haftalardır süren IŞİD kuşatması için bölgeyi bir kez daha bombalayan koalisyon güçlerinin ilk saldırısı dün akşam saat 20.00 sularında gerçekleşti. Saldırı sonrası Kobani'nin bazı bölgelerinden toz bulutu yükselirken, saldırı sonrası yer yer çatışma sesleri duyuldu.


İKİNCİ SALDIRI 22.00'DA GERÇEKLEŞTİ
 
Koalisyon güçlerinin ikinci saldırısı ise saat 22.00 sularında gerçekmeşti. ABD uçaklarının öncülüğünü yaptığı koalisyon güçleri özellikle son günlerde IŞİD'in eline geçtiği belirtilen ve bayrağı dikildi Müştenur Tepesi bombalandı. İkinci saldırıda ayrıca Kobani'nin batı bölgelerine de bomba bıraktı.

 
IŞİD GERİ GEKİLDİ İDDİASI
 
Bu arada yaşanan bu etkili saldırının ardından Kobani çevresinde mevzilenen IŞİD güçlerinin Kobani dışına çekildiği ileri sürüldü.
 
Öte yandan Kobani çatışmasında yaralanan ve yaşamını yitiren YPG'lilerin ambulanslarla taşındığı görüldü.
 
Koalisyon güçlerinin etkili hava saldırılarının ardından sınırın birçok bölgesinde toplanan insanlar sevinç gösterilerinde bulundular ve 'Yaşasın Kobani direnişi' sloganları attılar.

23:25'TE ÜÇÜNCÜ SALDIRI
 
Kobani'deki çatışmaların şehrin güney batısına doğru taşındığı öğrenildi. IŞİD militanları tank ve toplarla YPG güçlerini vururken, 23:25 sularında Koalisyon güçleri Kobani'nin günaybatısında bulunan İŞİD hedeflerini vurdu.


DÜN NELER YAŞANDI?

Sabah saatlerinde hafifleyen çatışmalar, öğleye doğru yeniden söz konusu iki bölgede yoğunlaştı. ABD liderliğindeki koalisyon güçleri de Kani Arab Mahallesi ve Mıştenur Tepesi'ndeki IŞİD mevzilerini havadan bombalıyor.

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon sabah saatlerinden bu yana Kobani’deki IŞİD hedeflerine iki bombardıman düzenledi.

İlk bombardıman Kobani’nin doğusunu vururken, saatler sonra gerçekleşen ikinci saldırı kasabanın kuzeydoğusundaki IŞİD hedeflerini hedef aldı.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) ise ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin salı ve çarşamba günleri Suriye'de altısı Kobani'ye olmak üzere toplam9 hava saldırısı düzenlediğini açıkladı.Bu haber 552 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,149 µs