En Sıcak Konular

Türk cumhuriyetlerine ortak televizyon yayını

9 Ekim 2014 12:17 tsi
Avrasya Medya Birliği’nin Türk cumhuriyetlerinde ortak yayın yapacak televizyonu Eurasia Life, 15 Kasım’da test yayınına başlıyor. Eurasia Life, Türkçe, İngilizce ve Rusça dillerinde yayın yapacak.

Avrasya Medya Birliği Genel Başkanı Halit Ziya Alptekin, "Eurasia Life" televizyon kanalının, Onursal Başkanlığını Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Janseyit Tüymebayev’in yürüttüğü Avrasya Medya Birliğinin en büyük projelerinden biri olduğunu söyledi.
 
Eurasia Life televizyonunun 15 Kasım’da test yayınına başlayacağını belirten Alptekin, Türkçe, İngilizce ve Rusça olmak üzere üç dilde yayın yapacak Eurasia Life televizyonu, ilk etapta Ankara ve İstanbul stüdyolarından, daha sonra da Türk cumhuriyetleri devlet televizyonlarının stüdyolarından yayın yapacağını bildirdi.
 
Avrasya Medya Birliğinin ülkelerde açacağı şubelerle Avrasya’da etkin faaliyet alanı oluşturacağını dile getiren Alptekin, "Birliğin, medyaya profesyonel uzman, çalışan ve yönetici yetiştirilmesi, sivil toplum kuruluşlarının medya konusunda bilinçlendirilmesi, üniversiteler ve kamu diplomasisi alanında öne çıkan kurumlarla yapılacak işbirlikleri çerçevesinde toplumsal etikileşime yönelik uluslararası proje, basılı ve görsel yayınların hazırlanması ve oluşturulması konularında önemli çalışmalar yürüteceğini" ifade etti.
 
Türkçe'nin yaygınlaştırılması sağlanacak
 
Avrasya Medya Birliği Genel Başkan Yardımcısı Yeşim Özcan da medya alanında yürütecekleri projelerle aynı kültürden gelen, ortak tarihe sahip ancak farklı coğrafyalarda yaşayan medya mensuplarını bir araya getireceklerini bildirdi.
 
Türkiye merkezli kurulan Avrasya Medya Birliği, başta Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Özbekistan ve Türkmenistan olmak üzere Asya ve Avrupa’da medya mensupları, medya kurumları, basın meslek örgütleri arasında bilgi paylaşımı ve etkileşimine vesile olacaklarını, karşılıklı ziyaret, seminer, konferans, eğitim programları düzenleyecek ve Türk dilinin kullanılması ve yaygınlaştırılmasında medyanın etkin ve stratejik kullanımı için faaliyetlerde bulunacaklarını söyledi.

aa


Bu haber 338 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,888 µs