En Sıcak Konular

Dikkat! Gizli eller devrede

9 Ekim 2014 09:29 tsi
Dikkat! Gizli eller devrede Kobani'deki IŞİD saldırılarını protesto etme bahanesiyle önceki gün başlatılan şiddet eylemleri Ankara'yı üst düzeyde alarma geçirdi.

Diyarbakır'da, olayların tırmanmasının ardından valilik, emniyet, asker, bölge istihbaratı ve hükümet temsilcilerinin yer aldığı bölge kriz masası oluşturuldu. Yetkililerin önceki gece 01.00'e kadar yaptığı toplantıda, çevre illere de sıçrayan olayların arka planı ve alınacak önlemler belirlendi. Başbakan Ahmet Davutoğlu da kriz masasında görev alan Tarım Bakanı Mehdi Eker'le üç kez telefonla görüşerek bilgi alıp soğukkanlılığın korunmasını istedi. Bölge milletvekilleri ve bakanlar programlarını iptal ederken, seçim bölgelerinde halkla yakın temasta kalmaları istendi. Bölgedeki sivil örgütler, Kürt dernekleri ile bir araya gelindi. Kamu düzenini bozmaya yönelik eylemlere karşı devrede kalarak, kamuoyunu bilgilendirmeleri istendi. Toplantıdan çıkan sonuçlar şöyle:

İTHAL PROVOKATÖRLER: Emniyetin alan istihbaratına rağmen, eylemlerin yayılmasında, "ithal provokatörler" etkili rol oynadı. Terör örgütü PKK'nın saldırılarında Hüda-Par mensuplarının özel olarak hedef alınması, yabancı istihbarat örgütü kuşkusunu da pekiştirdi. Kamera kayıtlarında tespit edilen ithal provokatörlerin peşine düşüldü. PKK'nın Diyarbakır'daki Hüda-Par teşkilatlarına ve mensuplarına yönelik yeni saldırılarının devam edeceği de gelen bilgiler arasında. Emniyet bölgedeki parti merkezlerine yönelik koruma takviyesi yapmaya başladı.

UYANDIRILAN HÜCRELER: Şiddet eylemlerinin yönetildiği hücre evleri, başındakiler, silahların kaynağının kurutulmasına yönelik operasyon başlatılması kararlaştırıldı. Kamu düzenini bozmaya dönük yol kesme, haraç toplama, şantiye yakma, işadamlarını tehdit etme gibi eylemlere bulaşanların izi sürülürken, PKK'nın uyandırılan hücreleri de ablukaya alınıyor. PKK'nın sözde asayiş ekiplerinin elindeki silah ve mühimmatın saklandığı yerler de tespit ediliyor.

SÜRECE SABOTAJ: PKK yöneticileri Cemil Bayık, Murat Karayılan gibi isimlerden arka arkaya gelen açıklamaların ardından, HDP MYK'da alınan "Sokağa çıkın" çağrısının ardından gelişen olaylarla çözüm süreci sabote edilmek istendi. Örgüt, uyuyan hücreleri uyandırdı, harekete geçirdi.

GÜVENLİK ZİRVESİ TOPLANDI
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki Güvenlik Zirvesi, Başbakanlık Merkez Bina'da dün toplandı. Toplantıya Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Ali Babacan ve Yalçın Akdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Genelkurmay 2. Başkanı Yaşar Güler, Başbakanlık Müsteşar Vekili Ergin Ergül, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Başbakanlık Başmüşaviri Ali Sarıkaya, Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz ve Başbakanlık Dışişleri Başdanışmanı Kemal Ökem katıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan katılmazken, komutanların elindeki harita ve çantalar dikkat çekti.

EYLEMCİLERİN PLANI BİLİNİYOR
 
İstihbarat bilgilerine göre, PKK'nın sözde asayiş ekipleri Diyarbakır, Muş-Varto, Van-Erciş, Siirt ve Bingöl'de yeni eylemler planlıyor. Emniyet Özel Harekât Dairesi silahlı çatışmalara karşı alarma geçti. Çözüm süreci nedeniyle hassasiyet gösteren güvenlik güçleri, işyerlerine, bankalara, ambulanslara, Kızılay'ın kan araçlarına saldıranlara geçit vermeyecek. Emniyetteki tüm izinler iptal edilirken asker sınıra kaydırıldığı için illerde boşluk oluşmaması için özel harekât timleri görevlendirildi.

SİYASETÇİLERDEN SAĞDUYU ÇAĞRISI
 
TBMM Başkanı Cemil Çiçek:
"Başta bölücü terör örgütü PKK olmak üzere, her türlü terör örgütünün provokasyonlarından geçmişte de çok büyük acılar çektiğimizi unutmamalıyız. Yaşadığımız tecrübelerden dolayı, bu konuda siyasetçiler başta olmak üzere, herkesi daha soğukkanlı ve sağduyulu davranmaya davet ediyorum. Mala ve cana zarar verilmesi kabul edilemez."

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan: "Herkes istikrar ve huzura sahip çıkacak. Ülke olarak kendi istikrar ve huzurumuza ne kadar sahip olursak bundan hepimiz o kadar çok istifade edeceğiz."

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş: "Türkiye'nin dışında olan bir gelişmeyi bahane ederek, hiç kimsenin Türkiye'deki barış ve istikrar ortamını bozmaya hakkı yok."

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz: "Bu eylemleri anlamak mümkün değil, samimi bulmak da mümkün değil. Biz bu kardeşlerimize her türlü fedakârlığı, yardımı yaparken bir taraftan bakıyorsunuz HDP çıkıp halkı sokağa döküyor ve kamu düzenini de bozacak şekilde eylemlere sevk ediyor. Sanki Türkiye bu işlerin sorumlusuymuş, orada olup bitenlere kayıtsızmış gibi bir algı oluşturulmaya çalışıyor."

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik: "Sokak eylemlerini yapanlar, sokakları karıştıranlar, kamu binalarına saldıranlar, toplumsal barışı bozmaya çalışanlar bu yaptıklarıyla aslında söyledikleri şeye zarar vermiş oluyorlar. Herkesin sağduyu içerisinde, vatandaşlarımıza hiçbir zarar vermeden derhal bu eylemlere son vermesi gerekir. Aksi halde Kobani'ye zarar vermiş olacaklar."

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu: "Bir siyasi parti, daha çok hukuk, daha çok demokrasi, daha çok barış demesi gerekirken toplumu ve vatandaşları sokağa çıkmaya çağırıyor. Sokaklarda anarşi ve terör üretilmeye çalışılıyor."

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem: Bugün sokakları harekete geçiren HDP, o gün tezkereye ret oyu verdi. Bir taraftan diyorsunuz ki 'Kobani'ye müdahale edin, sınır ötesi harekatlar yapın', öbür taraftan da tezkereye tavır alıyorsunuz. Bu samimiyetsizlik değil mi? Esad gitmiş olsaydı herhalde bugün IŞİD olmazdı."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: Geldiğimiz nokta gerçekten de acı bir noktadır. Türkiye Ortadoğu bataklığını kendi ülkesinin içine çekti. Yeniden adeta sıkıyönetim ilan edildi. Kargaşaya hepimizin karşı çıkması gerekiyor. Vatandaşlarımı sağduyuya, sükunete davet ediyorum.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin: "Bu saldırıların Kobani eylemlerine karışan yerli veya yabancı tahrikçilerin eseri olması ihtimalini göz ardı etmiyoruz. Provokasyon kokan ve IŞİD barbarlığını hatırlatan bu eylemler Kobani ruhuna da ihanettir."

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri: "Tabanımızı ve milleti kavgadan, sokaktan uzak durmaya çağırıyoruz. PKK'nın istediği de iç çatışmadır."

Sabah
 Bu haber 690 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,099 µs