En Sıcak Konular

Bakan Zeybekci'den Japon yatırımcıya çağrı

9 Ekim 2014 08:46 tsi
Ekonomi Bakanı Zeybekci, Türkiye ve Japonya arasındaki ekonomik ilişkilerle ilgili olarak, "Bizde bir söz vardır, 'unumuz var, şekerimiz var o zaman helva yapalım' derler" dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türk-Japon İş Forumu'nda işadamlarına hitaben yaptığı konuşmada, bu yıl Türk-Japon ilişkilerinin resmi olarak kurulmasının 90. yılını kutladıklarını söyledi.
 
Türkiye'de, Japonya ve halkına inanılmaz bir sevgi olduğunu dile getiren Zeybekci, buna karşın Türkiye'nin Japon ziyaretçi sayısının istenilen düzeyde olmadığı ifade etti.
 
Zeybekci, "Dünyaya yılda 20 milyon Japon turist gidiyor. Bunların 170-180 bini Türkiye'ye geliyor. Gönül istiyor ki Japon dostlarımız 200 binlerle değil, milyonlarla gelsin, Türkiye'yi gezsin, zaman geçirsin. Japon halkının özellikle kültür turizmine ilgili gösterdiklerini biliyoruz. Türkiye, dünyada bu anlamda en zengin ülke" diye konuştu.
 
İki ülke ilişkilerinin potansiyelinin yüksek olduğuna dikkati çeken Zeybekci, şunları kaydetti:
 
"İki ülkeyi karşılıklı olarak incelersek, Japonya, Türkiye'nin sahip olmadığı birçok şeye sahip, Türkiye de Japonya'nın sahip olmadığı birçok şeye sahip. Dünyada çok az ülke bu kadar birbirinin eksiğini tamamlama özelliğine sahiptir. Bizde bir söz vardır, 'unumuz var, şekerimiz var o zaman helva yapalım' derler. Helva geleneksel bir tatlımızdır. Burada olsa da ikram etseydik. Birinde şeker, birinde un var, ortada şeker var, çok iyi helva yapılabileceğine inanıyorum."
 
"3. ülkelerde ortaklık yapılmalı"
 
Türkiye'nin içinde bulunduğu coğrafyanın son 10 yılda politik ve ekonomik anlamda çok büyük bir öneme kavuştuğunu, satın alma gücü açısından en hızlı büyüyen ülkelerin bu bölgede yer aldığını anlatan Zeybekci, Türkiye'nin bu coğrafyanın ortasında bulunduğunu söyledi.
 
Türkiye'nin bu coğrafyada sahip olduğu özellikleri yeni olanakları gündeme getirdiğini ifade eden Zeybekci, Türkiye'nin sadece 77 milyonluk bir ülke değil, 1,5 milyar nüfuslu bir coğrafyanın en önemli aktörü konumunda olduğunu vurguladı.
 
İki ülke arasında ortaklık vurgusu yapan Zeybekci, Türk ve Japon yatırımcıların birlikte müteahhitlik, altyapı, üretim, ticari tesisler ve ortak finans fonları 3. ülkelerdeki fırsatları değerlendirmesi gerektiğini belirtti.
 
"Bölgedeki olumsuzluklar geçici"
 
Türkiye'nin içinde bulunduğu coğrafyaya ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Zeybekci, "Bölge coğrafyası sizleri ürkütebilir. Bu olumsuzluklar bizleri de inanılmaz derecede üzmektedir. Türkiye olarak bizim Irak ve Suriye'de akrabalarımız, dostlarımız var. Oralarda yaşanan olumsuzlukların geçici olduğunu, kısa sürede geçeceğini, yeniden bu coğrafyanın inanılmaz fırsatlar doğuracağına inanıyoruz" diye konuştu.
 
Zeybekci, dünya ticaret haritasının yeniden çizildiğini vurgulayarak, ABD ve AB ülkeleri arasındaki serbest ticaret anlaşması ve bölgesel ekonomik arayışlara değindi. Türkiye'nin de bu anlaşmanın içinde olma gayretinde olduğunu dile getiren Zeybekci, "Ne yapıp edip bu haritanın içinde olacağız" değerlendirmesinde bulundu.
 
Türkiye'deki yatırım teşviklerine değinen Zeybekci, "Japon dostlarımızı Türkiye ile birlikte olmaya davet ediyoruz, bunu çok önemsiyoruz. Japon firmaların, yatırımcının istediği özel bir şey varsa ona uygun ceket dikmeye de hazırız, kişiye özel bütün imkanları açıyoruz. Sizi bu fırsatlar coğrafyasında Türkiye'de birlikte olmaya davet ediyoruz" diye konuştu.
 
İki ülke arasındaki serbest ticaret anlaşması görüşmeleri
 
Türkiye'nin Rusya, İran gibi ülkelerle ekonomik ilişkilerini güçlendirdiğine işaret eden Zeybekci, bu yıl içinde Türkiye-Japonya Serbest Ticaret Anlaşması görüşmelerine başlama kararı alındığını anımsattı.
 
Aralık ayının başında resmi görüşmelerin başlayacağını dile getiren Zeybekci, Japon işadamlarına hitaben, "Japon hükümetini teşvik etmenizi, cesaretlendirmenizi istiyorum. Gelin bunu hızlandıralım, 2015 sonu itibarıyla bunu bitirme noktasına gelip çok daha yeni fırsatlara birlikte yürüyelim" ifadesini kullandı.
 
"Ticaret hacmi potansiyeli yansıtmıyor"
 

Zeybekci, Japonya'nın dünyada yurtdışı yatırımları açısından ikinci sırada bulunduğuna dikkati çekerek, Türkiye'de 1,5 milyar dolarlık bir yatırım tutarının Japonya'nın çok büyük bir fırsatı ıskalaması anlamına geldiğini vurguladı.  Zeybekci, "İki ülkenin güçlü ve hızlı bir şekilde bu serbest ticaret anlaşmasını gerçekleştirmesi gerekiyor" yorumunda bulundu.
 
İki ülke arasında ticaret hacminin potansiyeli yansıtmadığını ve mevcut rakamları kabul etmediğini belirten Zeybekci, Japon mevkidaşını hemen Türkiye'ye davet edeceğini ve bu konuları değerlendireceklerini söyledi.
 
Bakan Zeybekci, serbest ticaret ve ekonomik ortaklık anlaşmasının iki ülkeyi çok başka noktaya getireceğine inandığını kaydetti.
 
Japonya'nın 2020 Olimpiyatlarını düzenleneceğini anımsatan Zeybekci, Türk müteahhitlerinin bu alandaki gücü ile Japonya'nın teknolojik gücünün birleştirilebileceğini kaydetti.
 
Japon konuşmacı gözyaşlarını tutamadı
 
Ekonomi Bakanı Zeybekci, konuşmasında Ertuğrul Fırkateyni ile iki ülke arasında kurulan bağa ve Türk pilotların 1985'te Tahran’daki Japonları ailelerine kavuşturma operasyonuna da değindi.
 
Zeybekci'nin konuşmasının ardından söz alan Japon işadamı Junichi Numata da THY uçağı ile kurtarıldıklarını hatırlatarak, “215 Japon vatandaşı Tahran’dan çıkabildiler. O zamanki cesur kararıyla Sayın Özal göndermeseydi ben de burada olmayacaktım. Bizim hayatımızı Türkiye kurtardı. Can borcunu ödemek amacıyla toplantılara katılıyorum. Herhangi bir şey olursa yanınızda olduğumu belirtmek isterim” dedi.
 
Numata, konuşması sırasında gözyaşlarını tutamadı.
 
Bakan Zeybekci de bunun üzerine "İnşallah Tahran'a THY ile bir kez daha gidersiniz" diye konuştu.

aa 

Bu haber 315 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,898 µs