En Sıcak Konular

Ukrayna'nın doğusundaki çatışmaların bilançosu ağır

7 Ekim 2014 21:52 tsi
Ukrayna'nın doğusunda silahlı çatışmaların başlamasından bu yana 953 askerin yaşamını yitirdiği, 3 bin 627 askerin ise yaralandığı bildirildi.

Ukrayna Askeri Başsavcısı Anatoliy Matios, düzenlediği basın toplantısında, ülkenin doğusunda silahlı çatışmaların başlamasından bu yana 953 askerin hayatını kaybettiğini belirterek, bu çatışmalarda 3 bin 627 askerin ise yaralandığını dile getirdi.
 
Matios, geçen ayın başında taraflar arasında ateşkesin ilan edilmesinden bu yana Ukraynalı 64 askerin hayatını kaybettiğini, 364 askerin ise yaralandığını ifade ederken, halen ülkedeki hastanelerde 346 askerin tedavi gördüğünü belirtti. Matios, ayrıca doğuda taraflar arasında ateşkesin ilan edildiği 5 Eylül'den bu yana 33 sivilin yaşamını yitirdiğini ifade ederken, ayrıca yaralananların da olduğunu kaydetti.
 
Belarus'un başkenti Minsk'te 5 Eylül'de ilk kez toplanan "Ukrayna-Rusya-AGİT Üçlü Temas Grubu" çerçevesinde bir araya gelen eski Ukrayna Devlet Başkanı Leonid Kuçma, Rusya'nın Kiev Büyükelçisi Mihail Zurabov, AGİT Temsilcisi Heidi Tagliavini ile Ukrayna'nın doğusunda ayrılıkçılar tarafından tek taraflı ilan edilen Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Luhansk Halk Cumhuriyeti yetkilileri, taraflar arasında ateşkesin ilan edilmesi ve rehinelerin değiş-tokuşunu öngören barış memorandumu imzalamıştı. Buna rağmen, taraflar arasında sık sık silahlı çatışmalar meydana gelirken, taraflar da ateşkesin ihlal edilmesi konusunda birbirlerini suçluyor.

aa


Bu haber 325 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,828 µs