En Sıcak Konular

Suç ve suçlu ile ''gökyüzünden'' mücadele

7 Ekim 2014 16:17 tsi
Polis, kara ve denizin yanı sıra havadan da 56 pilot, 90 uçuş teknisyeni 43 hava aracıyla suç ve suçluyla etkin mücadele ediyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Dairesi Başkan Yardımcısı Pilot Emniyet Müdürü Aziz Özmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Havacılık Dairesi Başkanlığını 1981'de kurulduğunu belirtti.
 
Havacılık Dairesinin 1983'ten itibaren Alouette helikopterleriyle havadan güvenlik hizmetlerine destek vermeye başladığını anlatan Özmen, kurumun envanterine ilişkin şu bilgileri verdi:
 
"Havacılık Dairesi Başkanlığı, filosunda aktif olarak kullandığı; tek motorlu 2 pilot ve 5 yolcu kapasiteli Bell 206 Long Ranger eğitim helikopterleri, çift motorlu 2 pilot ve 6 yolcu kapasiteli Bell 429 Global Ranger keşif ve gözetleme helikopterleri, çift motorlu 2 pilot ve 14 yolcu kapasiteli Sikorsky S70A Black Hawk genel maksat helikopterleri, çift motorlu 2 pilot ve 6 yolcu kapasiteli Beechcraft King Air 350i keşif ve gözetleme uçağı ile ayrıca mini ve midi sınıf insansız hava araçları ile emniyet teşkilatına hizmet vermekte ve filosunu çağın gerekliliklerine göre her geçen gün güçlendirmektedir. Toplam döner kanat olarak sınıflandırdığımız 26 çeşitli marka ve modellerde helikopterimiz var. Bunların on beşi  özellikle son bir sene içerisinde arkamızda gördüğünüz son teknoloji ve donanımla donatılmış helikopterler. Halihazırda 56 pilot, 90 uçuş teknisyeni 43 hava aracıyla hizmet veriyor."
 
Pilot seçimi ve eğitimleri
 
Pilotların, Türk Hava Kurumu (THK), Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okulu ve yurt dışı kaynaklardan eğitim aldığını belirten Özmen, eğitimlerin süreklilik taşıdığını vurguladı. Bünyeye yeni katılacak hava araçlarıyla pilot ihtiyacının olabileceğini dile getiren Özmen, bunun için pilot takviyesinin yapılacağını söyledi.
 
Havacılık Dairesinin merkezinin başkentte bulunduğunu belirten Pilot Emniyet Müdürü Özmen, Ankara'da 3 hangar, bir hava kontrol kulesi, bir idari hizmet binası, Diyarbakır'da bir hangar, bir hava kontrol kulesi, bir idari hizmet binası, İstanbul, İzmir, Adana, Antalya ve Van'da da hava limanları içerisinde konuşlu şube müdürlükleri ile tüm Türkiye'nin güvenliği için çalıştıklarını kaydetti.
 
Suçluların yakalanmasına büyük destek
 
Polis helikopterlerinin suçla mücadele ve suçun önlenmesinde önemli güçlerden biri haline geldiğine dikkati çeken Özmen, "Hava araçlarımızda bulunan kamera, gece aydınlatma ve canlı görüntü aktarma sistemleri 7 gün 24 saat suç ve suçluların tespit, takip ve yakalanmasında büyük kolaylık sağlıyor" diye konuştu.
 
Özmen, uçarak görev yapan polislerin günümüzde, toplumsal olayların ve gösterilerin izlenmesinde, terörle mücadelede, narkotik suçlarla mücadelede, kaçakçılıkla mücadelede, trafik denetimi ve kontrollerinde, suç işlemesi muhtemel kişilerin takibinde, yer birimleriyle eşzamanlı görev yaptığını anlattı.
 

Bu haber 378 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,005 µs