En Sıcak Konular

CHP'de krize yol açan boş koltuk!

7 Ekim 2014 10:21 tsi
CHP'de krize yol açan boş koltuk! CHP'de eylül ayında yapılan olağanüstü kurultayın ardından bu kez de grup başkanvekilliği seçimi krizi yaşanıyor.

Meclis'in yeni yasama yılının ilk gününde, Kemal Kılıçdaroğlu'na karşı kurultayda genel başkanlık için yarışan Muharrem İnce'den boşalan grup başkanvekilliği için seçim yapılmıştı.

Kılıçdaroğlu seçimden bir gün önce grup başkanvekilliği için aynı zamanda PM üyesi olan Ankara Milletvekili Levent Gök'ü işaret etmiş ancak CHP liderinin, kurultayda PM'ye girmeyi başaramayan dış politika danışmanı eski Kamu Güvenliği Müsteşarı Murat Özçelik'i önce PM'ye ardından parti yönetimine almak için yaptığı hamle nedeniyle, parti içi muhalefetin direnişi ile karşılaşmıştı.

İki tur halinde yapılan grup başkanvekilliği seçiminde Kılıçdaroğlu'nun adayı Gök, parti içi muhalefetin desteklediği Ankara Milletvekili İzzet Çetin'den daha az oy alırken, seçimler her iki adayın da gerekli olan 65 oyu bulamaması nedeniyle bayramdan sonraya ertelenmişti.

Kulislerde, Kılıçdaroğlu'nun Özçelik planıyla ilgili muhalefetin tepkisinin 'son dakikaya kadar desteklediği adayla ilgili somut işaret vermemesi, işaret ettiği Levent Gök'e bile seçimden bir gün önce akşam saatlerinde bilgi verilmesi, diğer vekillere de parti yönetimince bilgi verilmemesi ve Murat Özçelik için PM'de yer açmak için özel çaba göstermesi"nden kaynaklandığı belirtiliyor.

İHTİYATLI DAVRANIYOR

Parti içi muhalefetin, TBMM İdare Amiri Malik Ecder Özdemir'in adaylığını istediği dile getiriliyor. Kılıçdaroğlu'nun ise önümüzdeki yıl yapılacak genel seçimler nedeniyle partide yeni bir tartışmaya yol açmak istemediği ve bu nedenle İnce'den boşalan grup başkanvekilliği koltuğunun boş kalmasından yana tavır izleyebileceği kaydediliyor.

CHP lideri verdiği bir röportajda da "parti içinde bir çekişme alanı olarak görmek doğru değil. Sonuçta adaylar çıktılar, kulislerini yapıyorlar. Seçim yapılmayabilir de. Zaten grup başkanvekilliği süresi, yani yapılabilecek süre, bütçe görüşmelerinin sonuna kadar. Ondan sonra zaten Türkiye bir seçim atmosferine giriyor. Parlamento da büyük bir ihtimalle tatil olacaktır" sözleriyle grup başkanvekilliği koltuğunun boş kalabileceğinin işaretini vermişti.

SabahBu haber 477 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,907 µs