En Sıcak Konular

Öcalan cenaze törenine katılamıyor

7 Ekim 2014 09:48 tsi
Ablası vefat eden PKK lideri Abdullah Öcalan, ‘ağırlaştırılmış müebbet hapis mahkumu’ ve ‘tehlikeli mahkum’ statüsünde olduğu için cenaze törenine katılamıyor. Kardeşi “Öcalan’ın cenazeye katılma talebi yok” dedi.

İmralı’da ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını çeken PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ablası Havva Keser (75) Adana’da öldü. Keser’in ölümünün ardından cenazeye İmralı’da ağır hapis cezasını çeken Öcalan’ın cenazeye katılıp katılamayacağı tartışması başladı. Havva Keser’in oğlu Osman Keser,  “Öcalan’ın cenazeye katılması en doğal hakkı. Buna devlet, kendisi ve avukatları karar verecek” dedi.

Ancak Abdullah Öcalan, ablasının cenazesine mevzuat engeli nedeniyle katılamayacak. Mevzuata göre, ağırlaştırılmış müebbet cezasına mahkûm olanlar hariç yüksek güvenlikli ceza infaz kurumlarında bulunanlar da dahil olmak üzere tehlikeli olmayan hükümlülere, yakınlarının cenazelerine katılmaları için iki güne kadar izin verilebiliyor. Ancak, yüksek güvenlikli F tipi cezaevi statüsündeki İmralı Cezaevi’nde kalan ve ağırlaştırılmış müebbet mahkumu Öcalan kapsam dışında kalıyor.

Keser Adana’da defnedilecek


Adalet Bakanlığı kaynakları da, Öcalan’ın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası olduğu için cenaze nedeniyle mazeret izni verilmesinin mümkün olmadığını bildirdiler. Öcalan, ada dönüşünde Havva Keser’in nereye gömüleceğiyle ilgili “Konuyu değerlendirdik. Ailesi ve çocukları nereye isterse oraya gömülecek” dedi. Mehmet Öcalan, ‘Abdullah Öcalan’ın cenazeye katılma talebi olacak mı?’ sorusuna “Hayır. Herhangi bir talepte bulunmadı” dedi. Öte yandan Osman Keser, annesinin cenazesinin bugün Adana’da toprağa verileceğini duyurdu.

Çözüm süreci konusunda Öcalan’ın ne düşündüğüne ilişkin soru üzerine Mehmet Öcalan “15 Ekim’e kadar bekleriz. Gelen heyetlere dediklerimizi aktarırız, sonra da yapacağız bir şey kalmaz” karşılığını verdi. Abdullah Öcalan, Kobani konusunda ise “Kobani’deki insanlarımız sonuna kadar direnecek, direnmek zorunda” görüşünü iletti.

İŞTE O YÖNETMELİK

28 Haziran 2013’te Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Hükümlü ve Tutuklulara Yakınlarının Ölümü veya Hastalığı Nedeniyle Verilebilecek Mazeret İzinlerine Dair Yönetmelikte, ceza infaz kurumlarındaki hükümlü ve tutukluların yakınlarının ölümü veya yaşamsal tehlike oluşturacak önemli ve ağır hastalığı halinde kullanacakları mazeret iznine ilişkin usul ve esasları düzenlenmişti. Buna göre, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum olanlar hariç, yüksek güvenlikli ceza infaz kurumlarında bulunanlar da dahil olmak üzere, güvenlik bakımından sakınca oluşturmaması koşuluyla tehlikeli olmayan hükümlülere, ikinci derece dahil kan veya kayın hısımlarından birinin ya da eşinin ölümü halinde, cumhuriyet başsavcısının onayıyla yol süresi dışında iki güne kadar cenazeye katılması amacıyla izin verilebilecek. Mazeret izni sırasında gece konaklaması gerekenler; kendisine veya eşine ait evde kalabileceği gibi, kendisinin veya eşinin annesine, babasına, kardeşine, çocuğuna, torununa, büyükbabasına veya büyükannesine ait evde, güvenli görülen başka bir yerde ya da gidilen yerde bulunan kapalı ceza infaz kurumunda kalabilecekler.

Star
 

Bu haber 324 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,680 µs