En Sıcak Konular

IŞİD Kobani'nin merkezine ilerliyor

7 Ekim 2014 09:07 tsi
IŞİD Kobani'nin merkezine ilerliyor IŞİD'in Halep'e bağlı Kobani (Ayn el Arap) ilçesinin doğu kesiminde kontrolü büyük oranda sağladığı ve ilçe merkezine doğru ilerlediği bildirildi.

AA muhabirinin yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre, IŞİD ile bazı Kürt gruplar arasındaki çatışmalar gün boyu devam etti. Ağır silahlarla saldıran terör örgütü, Kobani ilçe merkezine doğru ilerliyor.
 
Yerel kaynaklar, IŞİD'in, ilçenin doğu kesiminde denetimi büyük oranda sağladığını belirtti. Terör örgütünün, sokak savaşının devam ettiği Kobani'ye 2 bin kişi ile girdiği kaydedildi. Bu arada IŞİD'in ilerleyişi karşısında ilçeden kaçışların devam ettiğini ifade edildi.
 
İbadi: Ülkenin 5 bin kilometrekarelik alanı IŞİD'den kurtarıldı
 
Öte yandan, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, ülkenin yaklaşık 5 bin kilometrekarelik alanının iki gün içinde terör örgütü IŞİD'in elinden geri alındığını açıkladı.
 
Başbakanlık ofisinden yapılan yazılı açıklamada, İbadi'nin, Es-Sadr ve Es-Seyyidiyye kentlerinde IŞİD'in şiddet eylemlerinden kaçan sığınmacı aileleri ziyaret ettiği belirtildi.
 
Açıklamada, İbadi'nin IŞİD'le mücadeleye devam edileceği ve yerlerinden olan ailelerin onurlu bir yaşam sürmek üzere evlerine geri dönecekleri vaadinde bulunduğu aktarıldı.
 
"IŞİD'i yok etmenin asıl amaç olduğu ve örgütün hareket alanının kısıtlandığı" vurgulanan açıklamada, İbadi'nin, "Güvenlik güçleri ve halkın seferberliği sayesinde 5 bin kilometrekarelik alan kurtarıldı. Enbar vilayetinde de IŞİD'e yönelik operasyonlarda ilerleme kaydedildi" ifadesine yer verildi.
 
Irak'ta, terör örgütü IŞİD öncülüğündeki silahlı grupların haziranda Musul başta olmak üzere bazı bölgelerin kontrolünü ele geçirmesinin ardından, ülkenin çeşitli yerlerinde ordu ve IŞİD militanları arasında çatışmalar yaşanıyor. Irak ordusu ile ABD  öncülüğündeki uluslararası koalisyona ait hava unsurları da IŞİD'in kontrolündeki hedeflere saldırılar düzenliyor.

aa


Bu haber 574 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,842 µs