En Sıcak Konular

Yeni temsilciden genişleme politikasına destek

7 Ekim 2014 09:02 tsi
Yeni temsilciden genişleme politikasına destek AB Dışişleri Yüksek Temsilciliği görevini Ashton'dan devralmaya hazırlanan İtalya Dışişleri Bakanı Mogherini, AB'nin, Türkiye ve Batı Balkanlar'ı kapsayacak şekilde genişlemeyi sürdürmesine destek verdi.

AB Dışişleri Yüksek Temsilciliği görevini Catherine Ashton'dan devralmaya hazırlanan İtalya Dışişleri Bakanı Federica Mogherini,  yeni göreviyle ilgili Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu'nda mülakata alındı.  Mogherini, "Genişleme sürecinde tutarlı bir şekilde ilerlemek sadece o ülkelerin menfaatine değil, aynı zamanda Avrupa'nın istikrarının güvenliğinin ve ekonomik refahının çıkarınadır" dedi.
 
Mogherini, "genişleme politikasının Türkiye ve Batı Balkanlar için en iyi seçenek olduğunu",  reformların sürmesinin aday ülkelerden çok AB'nin menfaatine olduğunu ve üyeliğe birlikte hazırlanılması gerektiğini söyledi.
 
Rusya konusunda dengeli bir dil kullanan Mogherini, "Rusya şimdilik ortak olmayabilir fakat dünyada hala stratejik bir ülke. Önmüzdeki 5 yılda Rusya'yla ilişkilerimizi derinden tekrar gözden geçirmeliyiz" ifadesini kullandı.
 
AB Dışişleri Yüksek Temsilciliği görevini 1 Kasım'da devralacak olan Mogherini, Rusya'ya uygulanan yaptırımların ekonomik etkilerinin hissedilirken siyasi etkilerinin hissedilip hissedilmediği konusunda soru işareti bulunduğunu belirterek kararlılık ve diplomasi karışımı bir politikaya ihtiyaç duyduklarını ve neticede Rusya'nın tepkisinin de belirleyici olacağını dile getirdi.
 
Mogherini, "IŞİD terör örgütünün ilk kurbanlarının Müslümanlar olduğuna" dikkati çekerek bu tehdidinin üstesinden gelinmesinde Körfez ülkeleri ve Türkiye ile yeni işbirliği perspektiflerinin düşünülmesi gerektiğini ifade etti.

aa


Bu haber 364 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,141 µs