En Sıcak Konular

Beyaz Saray'dan Netanyahu'ya yanıt

7 Ekim 2014 08:58 tsi
Beyaz Saray'dan Netanyahu'ya yanıt
Beyaz Saray sözcüsü Earnest, "Netanyahu'nun, hükümetinin eylemlerini, bizim yaklaşımımızın Amerikan değerlerine aykırı olduğu sözleriyle savunmaya çalışması tuhaf" dedi.

Beyaz Saray, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, Doğu Kudüs'te Yahudi yerleşim yerleri inşası konusunda geçen hafta ABD yönetiminin İsrail'e yönelttiği eleştirileri "Amerikan değerlerine aykırı" şeklinde nitelendirmesini reddetti.
 
Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın brifinginde konuyla ilgili soru üzerine, ABD'nin ister Demokrat ister Cumhuriyetçi yönetimlerde olsun yıllardır gerek ikili boyutta gerekse de uluslararası platformlarda İsrail'e güçlü destek verdiğine işaret ederek, "Onun (Netanyahu'nun), hükümetinin eylemlerini, 'bizim (ABD'nin) yaklaşımımızın Amerikan değerlerine aykırı olduğu' sözleriyle savunmaya çalışması tuhaf" ifadesini kullandı.
 
ABD yönetimi geçen hafta, İsrail'in Doğu Kudüs'te Filistinlilere ait 5 dönüm araziye el koymasını kınayarak, bu gelişmenin, "İsrail'i en yakın müttefiklerinden bile uzaklaştıracağı ve Filistinlerle barış çabalarına bağlılığı konusunda soru işaretleri uyandıracağı" mesajını vermişti. ABD ayrıca, İsrailli Yahudi yerleşimcilerin Doğu Kudüs'te Filistinlilerin yaşadığı Silvan'daki binalara el koymasını da kınamıştı. Netanyahu ise CBS televizyonuna verdiği demeçte, ABD'nin bu eleştirilerine tepki göstererek, bunların "Amerikan değerlerine aykırı" olduğunu savunmuştu.
 
Kudüs'ün statüsü dahil, nihai statü konularında önceden hüküm vermeye yönelik her türlü tek taraflı adıma karşı olduklarını yineleyen Earnest, bu konuların ancak taraflar arasındaki doğrudan müzakereler yoluyla meşru olarak belirlenebileceğini kaydetti.

aa


Bu haber 598 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,499 µs