En Sıcak Konular

Birleşik Arap Emirlikleri de özür istiyor

5 Ekim 2014 18:23 tsi
Birleşik Arap Emirlikleri de özür istiyor ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile ilgili yaptığı açıklamalar üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan özür dilemesi, aynı açıklamalarda bir diğer hedef olan Birleşik Arap Emirlikleri’ni (BAE) harekete geçirdi.

Biden’ın Harvard Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada Körfez ülkelerinin de Suriye’deki cihatçılara silah ve para yardımı yaptığını ima etmesi, BAE’nin tepkisini çekti. BAE Dışişleri Bakanı Enver Muhammed Gargaş, sözlerini ‘inanılmaz ve BAE’nin aşırı İslamcılar ve terörle savaştaki rolünü görmezden gelmek’ olarak nitelendirdiği Biden’dan ifadelerine ‘açıklık getirmesini’ istedi.

AFP’nin BAE’nin resmi ajansı WAM’a dayandırdığı habere göre, Gargaş, Biden’ın açıklaması için, “Üstelik şu an (radikal İslamcılarla) mücadele ettiği bir sırada BAE’nin rolü hakkında tamamen yanlış bir izlenim” dedi. BAE; Bahreyn, Ürdün, Katar ve Suudi Arabistan’la birlikte ABD’nin öncülük ettiği, IŞİD’e karşı operasyon koalisyonunda yer alıyor.

Biden, Perşembe akşamı Harvard Üniversitesi’nde yaptığı dış politika konuşmasında, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bölgedeki ABD müttefiklerini IŞİD tehdidinden sorumlu tutmuş ve “Bölgedeki müttefiklerimiz, Suriye’deki en büyük problemimizdi” diyerek şunları söylemişti: “Türkler, ki çok iyi dostumuzdur ve benim de uzun süre vakit geçirdiğim Erdoğan’la harika bir ilişkim var. Suudiler, Emirlikler vs… Ne yapıyorlardı? Esad’ı devirme ve bir Sünni-Şii vekalet savaşı çıkarmada çok kararlıydılar. Ne yaptılar? Esad’la savaşacak herkese yüz milyonlarca dolar para ve on binlerce ton silah akıttılar, El Nusra, El Kaide için destek olacak, dünyanın diğer yerlerinden gelen cihatçıların aşırı unsurlarını kabul ettiler.”

Biden’ın BAE için de ayrıca bir özür açıklaması yapıp yapmayacağı ise bilinmiyor. Zira Biden’ın Türkiye’den özür açıklamasında geçen ‘Türkiye veya diğer müttefikler’ ibaresinin BAE’yi de kapsadığı düşünülüyor.

hurriyet.com.tr

Bu haber 727 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,667 µs